FİDAN: ÇİFTÇİMİZİ BU SIKINTILI GÜNLERDEN HEP BERABER ÇIKARMALIYIZ

Bolulu çiftçilerin yaşadığı sorunlara ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunan Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, “Çiftçimizin sıkıntısı çok büyük. Devletimiz destek veriyor ama verdiği destekler yeterli gelmiyor. Daha çok destek verilmeli" dedi.

FİDAN: ÇİFTÇİMİZİ BU SIKINTILI GÜNLERDEN HEP BERABER ÇIKARMALIYIZ

Haber: Ahin Aslan
Bolulu çiftçilerin yaşadığı sorunlara ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunan Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, “Çiftçimizin sıkıntısı çok büyük. Devletimiz çiftçiye büyük destek vermeli. Destek veriyor ama verdiği destekler yeterli gelmiyor. O yüzden desteği arttırması lazım. Örneğin mazotu ve gübreyi ucuz vermeli. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticilerini desteklemeli. Yem fiyatları da pahalı. Yem fiyatı pahalı ama süt ucuz. Gübre fiyatları çok pahalandı. Çiftçimizin şuanda çok sorunu var” dedi.

 

“ALAADDİN YILMAZ DÖNEMİNDEN BERİ BELEDİYEDEN ÇOK DESTEK GÖRÜYORUZ.’’

Alaaddin Yılmaz döneminde Ziraat Odası’nın çok fazla destek gördüğünü söyleyen Fidan, “Köroğlu Kooperatifi iyi olacak. Belediye, kooperatifle beraber çiftçiye verilen desteği ileri seviyeye getirecek. Belediye her zaman Ziraat Odamızın yanında. Tanju Başkan ile diyaloğum var. İlk önce benim söylediğim işi yapar. Bana değil Ziraat Odası’na destek verir. Zaten Alaaddin Yılmaz döneminden beri belediyenin kiracısıyız. Alaaddin Yılmaz bize çok destek verdi. Bolu’da her kurumdan destek alırız. Şimdiki başkan Tanju Özcan’da odamıza destek vermeye devam ediyor. Ziraat Odası’na 29 yıllığına bir yer verdi. Tarım İl Müdürlüğü’nün yanındaki arsaya Ziraat Odası’nın idari binası yapılacak” biçiminde konuştu.
 

“2015 YILINDA ZİRAAT ODASI’NIN 120 BİN TL BORCU VARDI”

2015 yılında Bolu Ziraat Odası’nın 120 bin TL borcu olduğunu ifade eden Başkan Fidan, “2015 yılında Ziraat Odası’nın 120 bin lira borcu vardı. Bu borcu ödeyerek odayı her kurumda ve her ortamda saygı duyulan bir kurum haline getirdik. Ziraat Odası meclisinde 21 kişi var. Dört senede bir seçim yapılıyor. Ziraat Odası’nı meclis üyeleri ile beraber çok iyi bir yere getirdik. Göreve geldiğimiz gibi hayvan pazarının yanında mısır kurutma tesisi kurduk. Mısır kurutma tesisini kurma nedenimiz; Bolu’da alternatif bir ürün ekimi yaptırmak. Mısır kurutma tesisi ile beraber önceden 200 da civarında mısır ekilen alan 3 yıl sonunda 10.000 da alana çıktı. Çiftçimizin önünü açtık. Biz Ziraat Odası olarak çiftçimizin yanındayız, onlara destek olmaya devam ediyoruz. Piyasadaki dengeyi sağladığımız için zirai alet satan veya ilaç satan herkes bizi takip ediyor” dedi.

Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan
Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan
 

“DEVLET TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNİ YAKINDAN TAKİP ETMELİ”

Konuşmasında Tarım Kredi Kooperatiflerinin uyguladıkları faizlerle çiftçiyi sürekli ezdiğini ve zor durumda bıraktığını aktaran devletin Tarım Kredi Kooperatiflerine yakın takip etmesi gerektiğini vurgulayan Fidan, “Tarım Kredi Kooperatifleri çok fazla faiz uyguluyor. Devletin Tarım Kredi Kooperatiflerine daha iyi takip etmesi lazım. Tarım Kredi Kooperatifi, çiftçi borcunu ödeyemediği zaman ya icraya veriyor ya da yüzde 50 faiz uyguluyor. Ardından çiftçi faizden borcunu ödeyemez duruma geliyor. Bundan dolayı devletin bu gibi uygulamaları iyi takip etmesi lazım.Kooperatiflerin çiftçinin yanında olması gerek. Çiftçimiz sıkıntıda. Bankalara borcu var, dışarıya borcu var. Yani çiftçi borçtan hiç kurtulamıyor. Hep erteliyor. O yüzden çiftçiyi devletin desteklemesi lazım. Desteklemede fiyatları arttırması lazım. Maaliyeti yükselten gübre,mazot ve yem gibi maddeleri ucuz vermedikçe çiftçi daha zor durumda kalacak” şeklinde konuştu.

“BOLU MERKEZDE 3 BİN 500 AKTİF ÜYEMİZ VAR”

Ziraat Odası hakkında değerlendirmelerde bulunan Fidan Türkiye genelinde 780 adet Ziraat Odası olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, Ziraat Odası’na kaydolan çiftçinin Tarım İl Müdürlüğü’nden destek aldığını belirterek şunları söyledi: “Çiftçi bize kayıt olur, sonrasında Tarım İl Müdürlüğü’nden destek alır. Yani Ziraat Odası çiftçinin bir evidir. Sadece Bolu merkezde 3 bin 500 tane aktif üyemiz var. Bağ-Kur nedeniyle de bize kayıtlı olan üyeler var. Toplamda 7 bin tane üyemiz var. Dolayısı ile Ziraat Odası, çiftçinin derdini anlatabileceği, sıkıntısını anlatabileceği bir kurumdur. Ziraat Odası’nda tarım ilaçları satılıyor. Bunları satarken her zaman piyasanın altında satış yaparız. Örneği bu ayın sonunda çiftçilerimize Antalya’dan fide getireceğiz. Ücretli dağıtıyoruz ama düşük bir fiyattan satıyoruz. Yoksa bizden 1 liraya aldığı fideyi başka bir yerden 2 liraya alacak. Biz burada denge usulü ile satış yapıyoruz. Her türlü hizmet veriyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER