"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Röportaj:
GÖLCÜK NE OLACAK?

2017 yılı sonunda dönemin yerel yönetimi Gölcük Tabiat Parkı’nı yapılaşmaya açmak niyetiyle girişimlerde bulunmuş, Bolu Halkının taleplerini ve mahkeme kararlarını göz ardı ederek alelacele bilimsel verilerden uzak yapılaşma için girişimlerde bulunmuştu.

Hukukun verdiği kararları sözde siyasetinin gücüne yaslanarak reddeden dönemin yerel yönetimi, tüm itirazlara rağmen Bolu’nun güzide turizm adresini halkın kaynaklarını kullanarak yapılaşmaya açmıştı. Konuyla alakalı dönemin milletvekili ve günümüz Belediye Başkanı Tanju Özcan açıklamalarda bulundu.


 

Gölcük Platformu Sözcüsü Murat Ataman’a belediye başkanının açıklamalarını ve Gölcük’ün bugünkü durumunu sorduk.

Gölcük Tabiat Parkına zarar verilmesini önlemek için 8.03.2018 yılında Bolu İdare mahkemesine bu projenin iptali için dava açtık. Bolu Belediyesi tüm bu gelişmeleri bilmesine rağmen dava sonucunu beklemeden 9.05.2018 tarihinde 25 adet kır evleri yapım işini ihale ederek Gölcük tahribatına başladı. Ağaç kesilmeden yapılacak denilen kır evleri yapım sırasında kesilen ağaçlar ve oluşan diğer zemin tahribatları fotoğraflanarak dava dosyasında paylaşılmıştı.
 

Yapılan sözde kır evlerinin durumu nedir?

Mevcut durumda evlerin sadece gövde ve çatısı yapılmış, iç tefrişi yoktur. Ayrıca bu evlerin pis su ve temiz su sisteminin çözümü de oluşturulmamıştır. Orman içine yapılan bu evlerin aydınlatması, çevre aydınlatması ile birlikte bitki fotosentezini engelleyecek, kısa sürede bu çevredeki diğer ağaçlarda kuruyacaktır

Mahkeme bilirkişi raporlarında bu yapıların Gölcük’e vereceği tahribat detaylı açıklanmıştır. Raporlar doğrultusunda mahkeme 5.12.2018 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermiş, 9.5.2019 tarihinde 25 kır evinin yapımının uygun olmadığı kararı alınmıştır. Dava dosyası son karar için danıştaytadır.
 

Gölcük Platformu olarak beklentileriniz nelerdir?

Gölcük tahribatının önlenmesi mücadelesi süresince yanımızda olan bu dönemki belediye başkanımız sayın Tanju Özcan’ın aynı duyarlılıkla bu kır evlerinin Gölcükten kaldırılması için gereğini yapmasını bekliyoruz.

Dava sonucunu beklemeden kır evlerinin yapılmasından sorumlu olan başta eski belediye başkanı sayın Alaaddin Yılmaz olmak üzere bu kararda imzası olan tüm yetkililere suç duyurusu yapılarak oluşan kamu zararının tahsil edilmesi gereklidir.
 

GÖLCÜK TABİAT PARKI:

Bolu Gölcük Tabiat Parkı 2873 sayılı milli parklar kanunu çerçevesinde belirlenen ve yasal statüsü olan bir yerdir.Yapılan planlamalar gereği;

a) Tabii ve ekolojik denge ve tabii ekosistem değeri bozulamaz,

b) Yaban hayatı,endemik bitki yapısı tahrip edilemez,

c) Bu sahaların özelliklerinin kaybolmasına veya değiştirilmesine sebep olan veya olabilecek her türlü müdahaleler ile toprak, su ve hava kirlenmesi ve benzeri çevre sorunları yaratacak iş ve işlemler yapılamaz,475 farklı bitki türünün bulunduğu Gölcük ve çevre alanında en az 15 endemik tür olduğu bilinmektedir

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
figen 4 ay önce

yapılaşmanın olmasına kısmen engel olduk .başkan olunca ben bunları yıkacağım diyen tanju özcan ın verdiği sözünü yerine getirmesi için ne yapacağız . beni ilgilendiren kızmı o binaların derhal kaldırılıp baska alanlarda (gençlik merkezleri)degerlendirilmesi .ve gölcük eski haline dönüşmesi

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

MOTOR KURYE: “GÜNDE 12 SAAT ÇALIŞIYORUM,...
Pandemi nedeniyle çalışma şartları ağırlaşan, can ve iş güvenliği olmadan teslimat yapan motorlu kuryelerden...

Haberi Oku