MOTOR KURYE: “GÜNDE 12 SAAT ÇALIŞIYORUM, MOLAM YOK!”

Pandemi nedeniyle çalışma şartları ağırlaşan, can ve iş güvenliği olmadan teslimat yapan motorlu kuryelerden biri olan Ramazan Kaya, koronavirüs salgınında yaşadığı sorunları gazetemize anlattı.

MOTOR KURYE: “GÜNDE 12 SAAT ÇALIŞIYORUM, MOLAM YOK!”

Haber: Ahin Aslan

 

Pandemi nedeniyle çalışma şartları ağırlaşan, can ve iş güvenliği olmadan teslimat yapan motorlu kuryelerden biri olan Ramazan Kaya, koronavirüs salgınında yaşadığı sorunları gazetemize anlattı.

Pandemi döneminde daha fazla tercih edilen online ve telefonla alışveriş, motorlu kuryelerin iş yükünü de artırdı. Hızlı teslimat baskısı pandeminin başından beri yaklaşık 210 kuryenin ölümüne sebep oldu.
 

ÇÖZÜM TALEBİNDE BULUNDU

Bolu’da yaklaşık 2 yıldır bir firmada motor kurye olarak çalışan Ramazan Kaya, pandemi sürecinde motor kuryelerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek çözüm talebinde bulundu.
 

EN BÜYÜK SORUN ZAMANIN KISITLI OLMASI

Motor kuryelerin paketi teslim etme sürelerinin kısıtlı olmasından dolayı hayatlarını riske attığını vurgulayan Kaya, “Yaklaşık 12 yıldır motorlu kurye işinde çalışıyorum. Daha önce birçok firmada çalıştım. Yaşadığım sorunlardan biri zaman. Bir müşteri sipariş verdiğinde ortalama 30 dakikalık bir süre veriliyor. Bir kurye toplu pakete çıktığında 30 dakikada bir paketi yetiştirmesi mümkün olmuyor. Dolayısı ile paketin teslim edilmesi süresi arttırılmalıdır. Zamanın kısıtlı olmasından dolayı birçok kurye arkadaşım hayatını kaybetti. Bolu’da da 2 ay önce bir kurye arkadaşım hayatını kaybetti” dedi.
 

AŞILAMADA KURYELEREDE ÖNCELİK VERİLMELİ

Siparişlerin teslim edilmesi anında müşterilerin koronavirüs taşıyıp taşımadığını bilmediklerini belirten Kaya, “Müşterinin Covid-19 olup olmadığını bilemiyoruz. Paketi teslim ederken virüse yakalanma riskim çok yüksek. Devlet, aşılamada önceliği 65 yaş üstü kişilere verdi. Kuryelere de öncelik verilmelidir” diye konuştu.
 

PANDEMİDE MOTOR KURYELER ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ!

Pandemi nedeniyle birçok işletmenin kepenk kapattığını ancak motor kuryelerin çalışmaya devam ettiğini ifade eden Kaya, “Çalışmakta olduğum iş yerinde de sorunlar yaşıyorum. Yoğun bir tempo ile çalışıyorum. Devlet çoğu işletmeyi kapattı. Ama kuryeler çalışmaya devam etti. Günde 12 saat çalışıyorum. Mola sürem yok. Siparişi teslim edip iş yerine dönüyorum. Tekrardan pakete çıkıyorum. Şuan aktif olarak 3 kişi çalışıyoruz. Diğer motor kurye arkadaşlarımda aynı sorunları yaşıyor” diyerek motor kurye sayısının arttırılması ile çözüm sağlanabileceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2022, 13:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolulu
bolulu - 1 yıl Önce

bolu'nun akp'si, mhp'si, chp'si, iyip'i, sp'si, yrp'si, vp'si bunları görüyor mu? öyle oraya buraya para yedirerek, bir araba koliyi dağıtarak olmuyor bu işler. halk aç aç!

SIRADAKİ HABER