PANDEMİDE HUZUREVLERİ

Koronavirüs salgınında Bolu’da bulunan huzurevlerinde yürütülen çalışmalar hakkında Bolu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit ile konuştuk.

PANDEMİDE HUZUREVLERİ

Bolu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, koronavirüsün başlangıcından itibaren Bolu’da bulunan huzurevlerinde yürütülen çalışmalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.
 

KORONAVİRÜS EN ÇOK YAŞLILARI ETKİLEDİ

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı vatandaşlar yaklaşık bir senedir tedbir ve kurallarla yaşamak zorunda kaldı.Yaklaşık bir senedir kapalı ortamlardan dışarıya kısıtlı zamanlarda çıkabilen yaşlılar koronavirüsün en çok etkilediği kesim oldu. 
 

HUZUREVLERİNDE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ ÜST SEVİYEDE

Bolu’da bulunan huzurevlerinde 157 yaşlının ve 311 çalışanın olduğunu kaydeden Koçyiğit, “Huzurevlerimizin kapasitesi yaklaşık 167 kişidir. Huzurevlerimizde işlerimiz sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Koronavirüs başladığı günden beri çok vahim bir durum yaşanmadı” dedi.
 

“BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Koronavirüsün başlangıcından itibaren Bolu’da bulunan huzurevlerinde yürütülen çalışmalara değinen Koçyiğit, “18 Mart 2020 tarihinde huzurevlerimizde sergilenmek üzere yaşlılarımız ve çalışanlarımız ile bir tiyatro çalışması hazırlığındaydık. Yaklaşık 6 ayda hazırlanıp yaşlılar haftasında bunu sergilemeyi planlıyorduk ki maalesef koronavirüs başladı. Ama yaşlılarımız hala o heyecan ve istekle bunu sergilemeyi bekliyor. Biz büyük bir aileyiz ve bunun içerinde bulunan her bir fert de bu ailenin en değerli bir üyesidir. Kim varsa herkesi dahil etmiştik bir bütünlük olsun diye. İnşallah onu sergileme fırsatını buluruz” diye konuştu.
 

ÇALIŞANLAR, KORONAVİRÜS SÜRECİNDE VARDİYALI SİSTEM İLE HUZUREVİNDE KALDI

Koronavirüs nedeniyle huzurevlerine giriş ve çıkışların yasaklandığını ifade eden Koçyiğit, “Bakanlığımız huzurevlerine giriş-çıkışların yasakladı. Tedbirlerin alınarak yaşlıların korunması oldu. İlk günden itibaren çalışanlarımızı vardiyalı sisteme geçirdik. Çalışanlarımız yaklaşık bir senedir özveri ile çalışıyor. Onlara teşekkür ederim. Ardından çalışanlarımızın testlerini yaptırdık. 10 ile 14 günlük iki vardiya sistemi ile çalıştık. Vardiyaya girmeden önce bütün çalışanlarımızın testlerini yaptık. Pozitif olanları ayırdık negatif olanlar ise içeriye girdi. Bir senedir içeriye giriş-çıkışta her değişimde mutlaka testlerimizi yaptırdık. En önemlisi de çalışanlarda yaşlılarla birlikte kaldı. Çocuğu olan, evinde yaşlısı olan çalışanlarımız vardı. Ama bizim toplumumuzun yaşlıya verdiği değer her şeyin üzerinde. Yaşlılar bizim sigortalarımız ve geleceğimizdir” şeklinde konuştu.
 

GEREDE’DE BİR ÇALIŞAN KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Gerede’de bulunan huzurevinde bir çalışanın koronavirüse yakalandığını belirten Koçyiğit, “En ufak bir tereddüt olduğu zaman Sağlık İl Müdürlüğü hemen koşuverdi. Yaşlılarımıza, görevlilerimize ve çalışanlarımıza testlerini yaptırdık. Bolu merkezde huzurevimizde herhangi bir sıkıntı olmadı. Sadece Semiha Şakir Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde de aynı sistemi devam ettirdik. Bu güne kadar herhangi bir sıkıntımız olmadı. Dışarda olan çalışanlarımızdan pozitif olanlar oldu tabi ki. Testler yapılınca onlarda tespit edildi. Böylece koronavirüsü huzurevlerine sokmamış olduk. Yalnızca Gerede’de bulunan huzurevimizde bir sorun oldu. Bir çalışanımız koronavirüs olmuştu. Türkiye genelinde baktığımız zaman Bolu bu konuda çok daha iyiydi” ifadelerini kullandı.
 

HASTANEDEN GELEN YAŞLILAR İZOLASYON ODASINA ALINDI

Huzurevlerinde kalan insanların yaşının 85 ve üzeri olduğunu vurgulayan Koçyiğit, “Hastane ile sürekli irtibatı olan yaşlılarımız koronavirüs ve diğer zaman dilimleri içerisinde ölüm oranlarına baktığımız zaman istatistik açısından hiçbir değişiklik olmadı. Zorunlu olarak hastaneye gitmesi gereken bir hastamız olduğu zaman çok önemli bir rahatsızlığı yoksa hastaneden doktor vasıtası öncelikle huzurevinde tedavisini yapıyoruz. Eğer rahatsızlık mutlaka hastanede tedavi edilecek bir konumda ise yaşlımızı hastaneye götürüyoruz, tedavisini oluyor. Hastaneden çıktıktan direk kendi odasına almadık. Hazırladığımız bireysel izolasyon odasına alıyoruz. İlk zamanlarda 14 gün sonradan Sağlık Bakanlığı 10 güne düşürdü. 10 gün orada kaldıktan sonra herhangi bir sıkıntı yoksa diğer yaşlılarımızın bulunduğu normal ortama geçiş yapıyoruz. Bu tedbirler nedeniyle Bolu merkezinde herhangi bir vakamız olmadı” dedi.
 

“HUZUREVLERİNDE TOPLAM 157 YAŞLIMIZ VAR”

Koronavirüs nedeniyle huzurevinden ayrılan herhangi bir yaşlının olmadığını belirten Bekir Koçyiğit, “Yaşlılarımıza bir iki aylık süre verdik. Ailesi ile görüşüyor bir ay sonra geri geldiler. Birkaç yaşlımız oldu sadece ailesinin yanına gidip gelen. Huzurevinden ayrılıp ailesinin yanına geçen hiçbir yaşlımız yok. Sümer Mahallesi’nde bulunan 2 huzurevimizde ve Gerede’de toplam 157 yaşlımız var. Rehabilitasyon ve umut evlerimizde ise toplamda 42 çocuk var. Huzurevlerinde uyguladığımız sistemin aynısını rehabilitasyon merkezlerinde de uyguladık. Bir tane teyzemiz geçen gün görüntülü görüşme ile oğluna kız istedi. Yaşlılarımızın aileleri ile olan bağını asla koparmadık. Hem sağlık açısından eğitimler devam etti hem bilgilendirmeler devam etti hem de manevi olarak devam etti” diye konuştu.
 

SOSYAL AKTİVİTELER DAİMA DEVAM ETTİ

Huzurevlerinde pandemi süreci boyunca sosyal aktivitelerin devam ettiğini kaydeden Koçyiğit, “Maske ve mesafe tedbirlerini uygulayarak spor aktivitelerimiz devam etti. Boyamadan tutun farklı sanat dallarında bu işlere yatkın olanlar devam ediyor. Spor var ama eskisi kadar değil tabi. Oradaki arkadaşların gözetiminde sabah ve akşam mutlaka yürüyüşlerini yapıyorlar. Yemek konusunda yaklaşık bir yıldır diyetisyenimiz var. Bu dönemde huzurevinde kalan yaşlılarımızın ne yemesi gerektiğini sağlıklarına nasıl dikkat edecekleri konusunda sürekli bilgilendirmeler yaptı. Yemek listelerini tamamen diyetisyen arkadaşımız ayarladı. Yapılan işler ile ilgili zaman zaman denetimlerimiz oluyor. Bütün tedbirleri alarak huzurevine giriş yaparım. Zaman zaman yaşlılarımız sıkılıyor ama konunun ne kadar önemli olduğunun farkındalar” ifadelerini kullandı.
 

HUZUREVLERİNDE AŞI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Huzurevlerinde aşı çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Koçyiğit, “Sağlık çalışanlarından sonra yaşlılarımız aşı oldu. Huzurevlerimizde yaşlılarımızın tamamı birinci ve ikinci doz aşısını oldu. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Herkes severek ve isteyerek aşı oldu. Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri huzurevine gelip hem çalışanlarımıza hem de yaşlılarımıza aşılarını yaptılar. 14 günlük vardiya sisteminin dışında çalışanlar tabi ki dışarda oluyor. Bolu’da pik yaptığı dönemlerde personellerimizde pozitif olanlar oldu. Ama biz hemen testlerini yapıyoruz. Personel çok fazla fedakarlık yaptı. Testleri sabah 9’da veriyoruz öğlen 1’de sonuç çıkıyor” değerlendirmelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2021, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER