700 BİN HASTADAN 144 HASTAYA 200 LİRA DESTEK!

Ülkede bulunan yaklaşık 8 bin ALS hastası elektrik zamlarıyla birlikte yüklü gelen faturaların altında eziliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı elektrik faturası protestosu kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, bu süreçte solunum cihazına bağlı hastaların durumu yeniden gündeme geldi.

700 BİN HASTADAN 144 HASTAYA 200 LİRA DESTEK!

Solunum cihazına bağlı hastaların elektrik faturaları nedeniyle yaşadığı zorluklara dikkat çeken CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, yalnızca 144 hasta devlet tarafından elektrik desteği verildiğini belirterek, "Oksijen onlar için destek değil mecburiyet" dedi ve devletin yeterince bütçe ayırmadığını söyledi.

Türkiye’de ALS Derneği verilerine göre 8 bin civarında ALS hastası var. 40-60 yaşları arasında başlayan bu hastalıkta, hastaların kaslarında güçsüzlük ve erime meydana geliyor. ALS hastalarının elektrik faturaları nedeniyle yaşadığı sorunlara dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, yaşanan sorunları gündeme getirerek tepki gösterdi. 

'SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI HASTALARI NEFESSİZ BIRAKTIKLARININ FARKINDALAR MI?'
"ALS hastalarına ait elimize ulaşan bin 700-bin 665-bin 210 liralık elektrik faturaları var" diyen İlgezdi, "Vatandaşlarımız bu faturaları nasıl ödeyecek? Elektrik desteği ise hane başı 200 TL. Vatandaşı kör karanlığa mahkûm edenler, solunum cihazına bağlı hastaları nefessiz bıraktıklarının farkındalar mı?" diye sordu.

SADECE 144 HASTAYA ELEKTRİK DESTEĞİ
Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de sadece 144 hastaya elektrik desteği verildiğini belirten İlgezdi, "Fakat solunum cihazına bağlı hasta sayısı ise 700 bin civarında. Evde mekanik ventilatör kullanan ALS hastaları, elektriği tedavi amaçlı kullanmakta. Bu nedenle yapılan elektrik masrafı, tedavi gideri olarak kabul edilmelidir. Tedavinin kesilmesi durumunda hastanın yaşaması mümkün değil. Hayati ihtiyaç olduğu için bu hizmet, sağlık hizmeti kapsamında olmalıdır. Aksi takdirde ALS hastaları 2 bin liralık faturaların altından kalkamıyorlar" dedi.


'DEVLET YETERİ KADAR BÜTÇE AYIRMIYOR'
ALS hastalarının ailelerinin tam bir yoğun bakım ortamında yaşadığına ve bu durumun yarattığı sıkıntılara değinen İlgezdi, "ALS hastalığı tam bir kendi bedeninde kilitli kalma halidir. ALS hastalığına ve hastalara, devlet yeteri kadar bütçe ayırmıyor. ALS hastalarımız gözden çıkarılmış hastalar olarak görülmektedir. ALS hastalarının aileleri, masrafların altında eziliyor" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER