BAKANLIKTAN 'PCR ZORUNLULUĞU' GENELGESİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perşembe günkü Kabine toplantısı sonrası Covid-19 tedbirleriyle ilgili alınan kararları açıkladı. Erdoğan, Covid-19 aşısı olmayanlardan PCR testi isteneceğini açıkladı.

BAKANLIKTAN 'PCR ZORUNLULUĞU' GENELGESİ

Haber: Ahin ASLAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kabine Toplantısı'nın ardından basın açıklamasında bulundu. Erdoğan’ın açıklamasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile ‘
Bazı Faaliyetler İçin PCR Zorunluluğu’ genelge gönderildi.


AŞILAMANIN YÜKSEK OLDUĞU YERLERDE VAKA SAYISI DÜŞÜK
Genelgede “Ülkemizde aşılama çalışmalarında büyük mesafe alınmış olup aşı programına dahil edilenler baz alındığında birinci doz aşılamada % 73, ikinci doz aşılamada ise % 55,5 düzeyine ulaşılmıştır. Aşılama faaliyetlerinde önemli bir ivmenin yakalandığı bu dönemde aşılama süreçlerini tamamlamış kişilerde salgın kaynaklı vaka, hasta ve vefat sayılarının oldukça düşük seviyelerde olduğu görülmektedir” denildi.

AŞILAMA ÇALIŞMALARINDA GÖNÜLLÜLÜK ESASI
Aşılama çalışmalarının gönüllülük esasına göre yürütülmeye devam edileceği belirtilen genelgede, aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verileceği ifade edildi.

GENİŞ TABANLI ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK
İlgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütüleceği vurgulanan genelgede şunlara yer verildi:

“6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecektir. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecektir.”

Aşı olmayanlar için getirilecek PCR testi zorunluluğu şu alanlarda uygulanacak:

*Yüz yüze eğitim verecek öğretmen ve personel

*Üniversite öğrencileri ve çalışanları

*Uçak seyahatleri

*Şehirler arası otobüs yolculuğu

*Konser, tiyatro, sinema gibi toplu faaliyetler

PCR TESTİ ÜCRETLİ Mİ OLACAK?
Birçok alanda PCR testinin zorunlu tutulacak olması, testlerin ücretli olup olmadığı sorusunu da gündeme taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, öğretmen ve üniversite öğrencileriyle çalışanların devlet hastanelerinde ücretsiz olarak PCR testi yaptırabileceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2021, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER