BOLU'DA COVİD HASTASINA TARİHİ GEÇMİŞ İLAÇ VERİLDİ!

Koronavirüs tedavisinde tarihi geçmiş ilaçlar kullanılıyor iddialarına bir yenisi daha katıldı. Bolu’da İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekipleri tarafından koronavirüs testi pozitif çıkan ve karantinaya alınan bir hastaya son tüketim tarihi geçmiş ilaç verildiği iddia edildi.

BOLU'DA COVİD HASTASINA TARİHİ GEÇMİŞ İLAÇ VERİLDİ!

ÖZEL HABER

Bolu’da koronavirüs tedavisinde kullanılan bir ilacın tarihi geçtiği ileri sürüldü. Koronavirüs nedeniyle karantinaya alınan bir vatandaş filyasyon ekibi tarafından kendisine verilen ilacın son kullanma tarihinin geçmesine rağmen yeni etiket yapıştırıldığını iddia etti.SON KULLANMA TARİHİ BİR YIL UZATILMIŞ!
Bolu’da karantinaya alınan ve ismini vermek istemeyen koronavirüs hastasına, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekibi tarafından tedavi için kullanması gereken ilaçlar verildi. Hasta, ilaç kutularının üzerindeki ‘TC Sağlık Bakanlığı malıdır, satılamaz’ yazan ve son kullanım tarihinin 2022’nin aralık ayı olduğu belirtilen etiketi kaldırdıktan sonra alttaki gerçek son kullanma tarihinin 2 ay 19 gün önce geçtiğini anlaşıldı.

‘SON KULLANMA TARİHİ GÜNCELLENEBİLİR”

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihazlar Kurumu, 27 Temmuz’da favipiravirin ilaç etiketinin değiştirilmesiyle ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Sosyal medyada gündeme gelen paylaşımlarda; Covid-19 tedavisinde kullanılan favipiravir etken maddeli ilacın etiketinin değiştirildiği; son kullanma tarihi geçmiş ilaca, yeni etiket yapıştırılarak hastalara verildiği ileri sürülmüştür. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Covid-19 Rehberi’nde yer alan favipiravir etken maddeli ilaçlar için kurumumuza gelen ruhsat başvuruları ivedilikle ve öncelikli olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir. Yeni tarihler; kurumumuzun bilgisi ve onayı ile firmalar tarafından ilaçlara etiket yapıştırılmak suretiyle güncellenmiştir. Dolayısıyla; paylaşımlarda yer alan; son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yönündeki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.”

Konuya ilişkin Bolu’da faaliyet yürüten sağlık örgütlerinin derhal açıklama yapması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER