BOLU'DA HEKİMLER,ÖZLÜK HAKLARI VE ÇALIŞMA ŞARTLARI İÇİN GREVDE

Bolu’da "Görevdeyiz, uyarıyoruz: Oyalama değil hakkımız olanı istiyoruz" sloganıyla greve giden sağlık emekçileri İzzet Baysal Köroğlu Devlet Hastanesi’nde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

BOLU'DA HEKİMLER,ÖZLÜK HAKLARI VE ÇALIŞMA ŞARTLARI İÇİN GREVDE

Haber:Ahin ASLAN

Hekimler bugün, Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) çağrısıyla sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi içeren düzenlemenin Meclis’e gelmesi için greve gitti.

Bolu’da hekimlerin iş bıraktığı İzzet Baysal Köroğlu Devlet Hastanesi’nde bazı branşlar hiç çalışmadı, bazı branşlar ise yalnızca randevulu hastaları kabul etti.

Hastane içinde iş bırakma duyurusunda bulunan sağlık emekçileri daha sonra hastane önünde basın açıklamasında bulundu. Türk Tabipler Birliği Bolu- Düzce Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası  üyelerinin katıldığı eylemde sağlık emekçiler, halka eşit, ücretsiz, nitelikli kamusal sağlık hizmeti sunulması için mücadelenin devam edeceğini belirtti.

“SAĞLIK SİSTEMİ ÇALIŞANI VE HASTASINA KARŞI YETMEZLİK İÇİNDEDİR”

Grup adına açıklamayı okuyan SES Bolu Şube Başkanı Serdar Koçyiğit okudu. Koçyiğit açıklamasında, “Ödediğimiz yüklü vergiler yetmezmiş gibi 14 kalemde alınan katkı, katılım için ilave ücretler, aylar sonrasına verilen randevular, elektronik sıralar ile sağlık hizmeti hem erişilmez hem de pahalı hale gelmiştir. Artık halkımız için gerçek anlamda yeterli sağlık hizmeti verilememektedir. Sağlık sistemi çalışanı ve hastasına karşı yetmezlik içindedir” ifadelerine yer verdi.

“ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ”

30 Haziran 2021 tarihinde ASM’ler için yayınlanan ceza yönetmeliğine karşı Ankara’da İzmir’de, İstanbul’da mitingler gerçekleştirildiğini anımsatan Koçyiğit, “Asistan hekimler başta olmak üzere sağlık emekçilerinin angarya çalışma koşullarına “çalışırken ölmek istemiyoruz!” yaşamak ve yaşatmak istiyoruz!” şiarı ile eylemler yaptık. İş bıraktık. İlk olarak hekimlerin ve diş hekimlerin bir kısmının gelirlerinde düzenleme içeren ama onlar arasında dahi eşitsizlik yaratan ve tüm sağlık çalışanlarını kapsamayan tasarının geri çekilmesine karşı 6 Aralık’ta ve 15 Aralık’ta GöREV’deydik. Ocak ayında görüşüleceği söylenmesine rağmen hâlâ görüşülmemesine itiraz ettik” dedi.

“İNSANCA YAŞAMA YETECEK ÜCRET İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

“26 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında ‘NÖBET’ tutarak tasarının kapsayıcılığı arttırılarak derhal Meclis’e getirilmesini talep ettik” diyen Koçyiğit, “4 Şubat’ta Meclis önüne giderek taleplerimizi bir kez daha haykırdık. Bugünde sesimize kulak asmayan, taleplerimizi görmezden gelenlere karşı bir kez daha uyarı G(Ö)REV’indeyiz. Halkımıza eşit, ücretsiz, nitelikli kamusal sağlık hizmeti sunulması için,sağlık emekçilerinin demokratik çalışma ortamında çalışması ve hak ettiği insanca yaşama yetecek kadar ücret alabilmesi için mücadelemiz devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER