BOLU İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DEMİRKOL: RAKAMLAR GİZLENMİYOR!

Koronavirüs vaka sayısında yaşanan artışa ilişkin açıklamalarda bulunan Bolu İl Sağlık Müdürü Muhammet Emin Demirkol, günlük vaka sayısının doğru açıklandığını rakamların gizlenmediğini belirtti.

BOLU İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DEMİRKOL: RAKAMLAR GİZLENMİYOR!

Bolu İl Sağlık Müdürü Muhammet Emin Demirkol, Bolu’da koronavirüs vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bolu’da koronavirüs nedeniyle mağdur hastanın olmadığına dikkat çeken Demirkol, “Yoğun bakım servislerinin sayısı arttırıldı. Özel sebepler ve kendi talepleri dışında il dışına hasta göndermedik. Bu bölgenin test yapılan ilk merkeziydik. Tek bir çalışanımız bile maddi beklentiyle bu işi yapmıyor elbette. 5 ay boyunca tavandan ödeme yapıldı” dedi.

SAĞLIK SİSTEMİNDE AKSAMA OLMADI
İl Sağlık Müdürü Muhammet Emin Demirkol, koronavirüs salgınının ilk gününden itibaren kentte yaşananları Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin bayram gazetesine anlattı. Koronavirüs salgınının yönetilmesi gereken bir kriz olduğuna dikkat çeken Demirkol, Bolu’ya yapılan yatırımlar sayesinde vaka sayısının zirveye çıktığı dönemde dahi sağlık sisteminin aksamadığını belirtti.

“MAĞDUR HASTAMIZ OLMADI”
Pandemi döneminde mağdur hastanın olmadığının altını çizen Demirkol, “İlimize sağlık alanında yapılan yatırımlar sayesinde sayı artışının en fazla olduğu dönemde bile sağlık sistemi aksamadı. En ufak eksiklikte sayın valimiz devreye girdi. Vekillerimiz yanımızdalardı. Bolu esnafı, şirketler, Bolu halkı hep destek verdi. İzzet Baysal’ın ve İzzet Baysal Vakfı’nın sağlık yatırımlarını da anmamak olmaz elbette. Mağdur hastamız olmadı. Yoğun bakım servislerinin sayısı arttırıldı. Özel sebepler ve kendi talepleri dışında il dışına hasta göndermedik. Bu bölgenin test yapılan ilk merkeziydik. Tüm bölgeye hizmet verdik” diye konuştu.

“RAKAMLAR GİZLENMİYOR”
Bolu’da koronavirüs vaka sayılarının gizlenmediğini ifade eden Demirkol, “Günlük hasta/vaka sayısı net, doğru olarak açıklanıyor. Günlük açıkladığımız sayıyla haftalık haritalar kıyaslanırsa eşit olduğu görülür. Rakamlar gizlenmiyor. Sosyal medyadaki bilgi kirliliğine, gereksiz haber akışına itibar etmeyin. Bakanlığımız, dünyanın en iyi bilişim sistemine sahip. Kişiye ait tüm bilgilere anında ulaşıyoruz. Kanserli annesini, engelli yavrusunu, ameliyat olmuş eşini evde bırakıp filyasyona gitti çalışanlarımız. Bunun karşılığı maddi olarak ödenmez. Tek bir çalışanımız bile maddi beklentiyle bu işi yapmıyor elbette. 5 ay boyunca tavandan ödeme yapıldı. Test sonucu pozitif çıkan personeli aradık, ihtiyaçlarını sorduk, evlerine ekip yolladık. Gerekirse dönmeyin, biraz daha dinlenin dedik. Eksiğimiz olmadan, dönüşümlü çalıştık” ifadelerini kullandı.

"BOLU'DA VAKA SAYISINDA YÜZDE 51 AZALMA SAĞLANDI"
Gerede Devlet Hastanesi Başhekiminin ailesinden 5 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Demirkol, “Gerede Devlet Hastanesi Başhekimimizin ailesi beş kayıp birden verdi. Seben’den Veysel Hocam vardı. Veysel Çetinkaya, fırsat buldukça görüşürdük. Çok değer verdiğim bir hocamızdı. “Nefes alamıyorum” dedi bana telefonda, sesi kulağımdan gitmiyor. Şu anda tüm dünya salgının 1. pikinin dalgalarını yaşıyor. Ülkemizin 3. veya 4. dalgayı yaşadığını varsayarsak, Bolu’nun salgının en yoğun dönemini geçirdiği Kasım-Aralık aylarındaki 2.dalgada yaşadığını söyleyebiliriz. Her ilin yaşadığı doğal yüksekliği yaşadık. Bugün vaka sayısı 240-250 arasında seyrediyor. Yüzde 51 azalma sağlandı” şeklinde konuştu.

Haber://www.ozgurbolu.com/

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2021, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER