CEM KÖSEMECİ:GIDA MÜHENDİSLERİNİN İSTİHDAMI ARTTIRILMALI!

Gıda Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Cem Kösemeci, ülke genelinde 6 Eylül itibariyle başlayan yüz yüze eğitim sürecinde okulların kantin ve yemekhanelerinde “Mevcut denetçi sayısı ile hali hazırdaki tüm gıda işletmelerinin denetlenmesi bile mümkün değilken, ek olarak okul kantinlerinin de etkin şekilde denetlenmesi mümkün görülmemektedir.Gıda mühendislerinin istihdamı artırılmalı ve bekleyen atamaları yapılmalıdır”dedi.

CEM KÖSEMECİ:GIDA MÜHENDİSLERİNİN İSTİHDAMI ARTTIRILMALI!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Cem Kösemeci, yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte kantin ve yemekhanelerde alınması gereken önlemlere dikkat çekti. Kösemeci, ambalajında veya etiketinde Okul Gıdası Logosu bulunmayan ürünlerin satışının engellenmesi tüm yetkili ve ilgili kesimlerin sorumluluğu altında olduğunu anımsattı.

ÜRÜNLERİN ETİKETİNDE UYARICI BİLGİLER OLMALI

Tüketiciye arz edilen ürünlerin etiket bilgileri arasında uyarıcı bilgilerin bulunması gerektiğini ifade eden Kösemeci, “Hassas tüketici gruplarına uygun ambalaj kullanılması, doğru ve anlaşılır etiket bilgilerinin gıda etiketlerinde yer alması gerekmektedir. Söz konusu uygulamalar sadece Okul Gıdası kapsamındaki ürünlerde değil piyasadaki tüm satış yerlerinde uygulanmalıdır. Etiket okuma alışkanlığı kazandırılmadan ve özellikle çocukları cezbeden ambalaj, reklam ve sunumlarla, sağlık riski olan ürünlerle ilgili gerekli yasal düzenlemelere uygunluk denetimi etkin bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle çocuklara sunulan ambalajların özenle seçilmesi ve denetlenmesi gerektiği, gıdalar kadar gıda ambalajları yönünden de denetimlerin önemli olduğu unutulmamalıdır” dedi.

İLAÇLAMANIN YAPILMASI PKUL YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU

Yemek hizmetinin yalnızca karın doyurmak değil aynı zamanda insanın sağlıklı beslenmesini ve güvenilir gıdaya ulaşmasını da sağlaması gerektiğini belirten Kösemeci, “Öncelikle gıda maddelerinin kantinde muhafaza ve sunum koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kantin temizliğinin ve personel temizliğinin yeterli düzeyde olması da en önemli noktalardan biridir. Ambalajsız verilen her türlü gıda maddesinin doğru sıcaklıkta ve uygun koşullarda muhafaza edildiğinden emin olunmalıdır. Tam gün eğitim veren okullarda alınacak öğle yemeği hizmetlerinde sadece fiyat politikası üzerinden gidilmemeli, olmazsa olmaz şartları sağlamayan firmalar tercih edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki yemek hizmeti sadece karın doyurmak değil bir insanın sağlıklı beslenmesini ve güvenilir gıdaya ulaşmasını da sağlamak demektir. Yemekhane ve kantinlerdeki masa ve sandalyelerin araları 2 metre olacak şekilde ve çapraz oturma düzenine göre planlanmalıdır. Yemek esnasında konuşmama konusunda uyarılar yapılmalıdır. Tüm yemekhane ve kantin çalışanlarının istisnasız önlük, bone, siperlik, maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Gün içerisinde yoğunluk durumuna ve hizmet türüne göre belirli aralıklarla eldiven ve maske değiştirilmelidir. Kantin ve yemekhanelerin periyodik olarak haşere mücadele uygulamaları kapsamında ilaçlamalarının yaptırılması okul yönetimlerinin sorumluluğundadır” ifadelerini kullandı.

MEVCUT DENETÇİ SAYISI İLE MÜMKÜN DEĞİL!

“Mevcut denetçi sayısı ile hali hazırdaki tüm gıda işletmelerinin denetlenmesi bile mümkün değilken, ek olarak okul kantinlerinin de etkin şekilde denetlenmesi mümkün görülmemektedir. Bunca yıldır yapılan çalışmalarda denetlemelerin etkin yapılamadığı, yayınlanan genelge ve tebliğlere rağmen kamu kurumlarının mevzuatının ve uygulamalarının yetersiz kaldığı ve bunun sonucunda en son iki küçük cana mal olduğu halkımızca bilinen bir gerçektir. Gıda denetimlerinin etkin ve düzenli olabilmesinin koşulu söz konusu resmi kurumlarda gıda mühendisi istihdamının acilen artırılmasıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı`nın 2020 Faaliyet Raporu`nda; 31.12.2020 tarihi itibarıyla gıda işletmelerinde toplam 1.356.643 resmi kontrol gerçekleştirildiği, bu kontrollerde 7.137 kontrol görevlisinin görev aldığı belirtilmişse de bu sayının sadece 1.917`si gıda mühendisidir. Söz konusu raporda kaydedilen 7.137 kontrol görevlisinin tamamı aktif olarak sahada görev yapmamaktadır. Çeşitli sebeplerle Bakanlığın farklı birimlerine ya da farklı şubelere geçen personelin de bu sayıya dahil edildiği dikkate alındığında özellikle gıda mühendisi kadrosunda olan ve unvanları gereği sadece gıda denetim işinde çalışan meslektaşlarımızın sayısının yetersiz kaldığı bir gerçektir. Kontrol görevlileri içerisindeki oranın düşüklüğü ve gıda denetimlerinin önemi nedeniyle, gıda işletmelerinin resmi kontrollerinin özellikle gıda mühendisleri tarafından yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“BİLİNÇLİ GIDA TÜKETİMİ EĞİTİMLERİ VERMEKTEYİZ”

 Gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için çözüm önerilerini sıralayan Kösemeci son olarak şunları söyledi:

“Öncelikle ülkemizde gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla gıda kontrol görevlilerinin sayısı fazlalaştırılmalı, Tarım ve Orman Bakanlığı`nda gıda mühendislerinin istihdamı artırılmalı ve bekleyen atamaları yapılmalıdır. Daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunduğumuz “Yetkilendirilmiş Gıda Danışmanlığı Sistemi” ile denetimlerin daha etkin hale getirilmesi mümkündür. Gıda Mühendisleri Odası olarak yapılacak çalışmalara destek vermeye hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz. Denetimlerin öneminin yanı sıra tüketicilerin bu konuda bilinçlendirilmesi de gerekmektedir. Gıda Mühendisleri Odası olarak, konunun öneminin farkındalığıyla uzun yıllardır ilk ve orta öğretim öğrenci ve velilerine ‘Bilinçli Gıda Tüketimi’ eğitimleri vermekteyiz. Bu konudaki çalışmalarımızı büyük bir titizlik ve özveriyle 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı içerisinde de sürdürmeye devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER