CHP, YUVA KÖYÜ'NDEKİ SALGINI MECLİSE TAŞIDI

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Bolu'da bir kişinin hayatını kaybettiği, toplamda 141 kişinin zehirlendiği içme suyu ile ilgili kamuoyunun yeterince bilgilendirilmediğini belirterek konuya ilişkin Meclis'e soru önergesi verdi.

CHP, YUVA KÖYÜ'NDEKİ SALGINI MECLİSE TAŞIDI

Bolu'ya bağlı Yuva köyünde sudan zehirlendiği değerlendirilen 141 kişiden 11'i yoğun bakımda olmak üzere 31 kişinin tedavisi hastanelerde devam ederken, 1 kişinin de ölümüne sebep olan su salgını ile ilgili yetkililer hala hesap vermedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ise konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıdı.

Akkuş İlgezdi, “Sudan zehirlenen köylülerin bazılarının sağlık tetkiklerinde kanlı ishalle ortaya çıkan, anemi ve böbrek yetmezliği tanısına ulaşıldığı iddia edilmektedir. İnsan hayatının bu denli hafife alınması kabul edilemez. Yaşamını yitiren vatandaşımızın ve sağlıklarından olan 141 vatandaşımızın hesabını kim verecek? Olaydan sonra paslı su deposu borularının değiştirilmeye başlanması, ihmalin kanıtıdır. Bu işlemler için illa bir can mı kaybetmemiz gerekiyordu? Veya 141 kişinin zehirlenmesi mi gerekiyordu?” ifadelerini kullandı.


1 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞ, 141 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILMIŞTI
16 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla Bolu’nun Yuva Köyü’nde sudan kaynaklanan zehirlenme vakaları meydana gelmeye başlamış, sudan etkilenen köylülerden 141 kişi hastaneye kaldırılmıştı. 141 kişiden 11'i yoğun bakımda olmak üzere 31 kişinin tedavisi hastanelerde sürüyor. Bir kişinin de yaşamını yitirdiği su salgınını Meclis’e taşıyan CHP’nin Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, tüm köyün tehlikede olabileceği konusunda yetkilileri uyardı.

TEHLİKE BİTMİŞ DEĞİL
Akkuş İlgezdi, olaya ilişkin şunları söyledi:

“Bolu’nun Yuva Köyü’nde sudan zehirlenen 141 vatandaşımız ve yitirilen bir can var. Yoğun bakımda olup tedavisi devam eden hastalar bulunmaktadır. İlk olarak çocuklarda etkilerini gösteren zehirlenme, kısa sürede tüm köye yayılmış durumdadır. Bu salgının nereden kaynaklandığı tespit edilmedikçe, önü alınamaz hale gelebilir, başka canlar da yitirebiliriz. Olay sonrası uzmanların görüşlerine kulak verdiğimizde, bu salgının tek günde olup biten bir şey değil, devam eden bir salgın olduğunu anlıyoruz. Vakaların zamana yayılmış bir şekilde çıkıyor olması, kaynağın devam ettiği ve ilk müdahalelerin yetersiz olduğunu bizlere gösteriyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER