COVİD-19'U ATLATANLAR DİKKAT!KALICI HASTALIKLAR GÖRÜLÜYOR!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19 belirtilerinin farklılaştığına dikkat çekti.Özlü, "Koronavirüs sonrası şeker hastası olanlar var. Böbrek yetmezliği var, en sık gördüğümüz akciğer yetmezliği olanlar var" dedi.

COVİD-19'U ATLATANLAR DİKKAT!KALICI HASTALIKLAR GÖRÜLÜYOR!

Koronavirüs vaka ve vefat sayısı kontrol altına alınamıyor. Cumartesi günü açıklanan verilere göre 61 bin 764 kişinin testi pozitif çıktı, 221 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19 belirtilerinin farklılaştığına dikkat çekti.

Omicron geçirenlerde nefes darlığı gibi solunum sıkıntılarının kendini gösterdiğini Prof. Dr. Özlü, "Nefes darlığı gibi solunum sıkıntı durumları kendini gösteriyor. Genelde ilk 3-4 güne aldanmamak lazım. ‘Hafif geçiyor, sorun yok iyiyim, atlatacağım’ gibi düşünüyorsunuz ama belli olmayabiliyor. 5’inci, 6’ncı gün işler, kontrolden çıkabiliyor. Dikkatli olmak lazım”dedi.

Prof. Dr. Özlü, Covid-19’un ardından bazı kalıcı hastalıkların ortaya çıktığını fakat Omicron sonrası için henüz net bir şey söylemenin erken olduğunu kaydetti: "Çünkü ‘Post Covid’ dediğimiz, Covid sonrası dediğimiz dönem, genelde 3 aydan sonra başlayan durumu temsil ediyor. Omicron geçirenler için henüz daha böyle bir döneme yeni yeni giriyoruz. Dolayısıyla Omicron ile ilgili net bir şey söyleyemem. Covid durumu, bundan sonrasının en büyük sorunudur. Hâlâ 2 yıl, 6 ay önce virüsü geçirmiş ve hasarlanmış akciğer, kalp ve böbrekle uğraşıyoruz. Koronavirüs sonrası şeker hastası olanlar var. Böbrek yetmezliği var, en sık gördüğümüz akciğer yetmezliği olanlar var. Bunların bazıları hâlâ oksijen ile bağımlı olarak tekerlekli sandalye ile yaşamak zorunda olanlar, bu şekilde hayata devam etmek zorunda kalanlar var"ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER