COVİD-19 VERİLERİ GERÇEK YÜKÜ ORTAYA KOYMUYOR!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ekim ayı sonu itibariyle CHP'li 21 büyükşehir ve il belediyesindeki ölüm istatistiklerini açıkladı ve "Ülkemizin 21 ilindeki ölüm hızı 81 ile uygulandığında, Covid-19’dan ölenlerin sayısının 149 bin 315 kişi olabileceği tahmin ediliyor" dedi.

COVİD-19 VERİLERİ GERÇEK YÜKÜ ORTAYA KOYMUYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ekim ayı sonu itibariyle CHP'li 21 büyükşehir ve il belediyesindeki ölüm istatistiklerini açıkladı. İlgezdi, "Ülkemizin 21 ilindeki ölüm hızı 81 ile uygulandığında, Covid-19’dan ölenlerin sayısının 149 bin 315 kişi olabileceği tahmin ediliyor" diye konuştu.

CHP'nin halkla ilişkiler, sağlık, kültür ve sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yaptığı yazılı açıklamada, “Söz konusu 21 ilde 1 Mart 2020-31 Ekim 2021 tarihleri arasında Covid-19 ve bulaşıcı hastalık sebebiyle vefat eden yurttaşlarımızın sayısı 72 bin 827 olarak bulunmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından aynı tarih itibarıyla ölüm nedeni Covid-19 olarak bildirilenlerin 81 ildeki ölüm sayısı ise 70 bin 536’dır. 60 il eksik olduğu halde ölüm sayısı 2 binden fazla” dedi.

'ÖLÜMLER SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN BİLDİRİMİNDEN YAKLAŞIK 2,1 KAT DAHA FAZLA'
İlgezdi, "Gerçek Covid-19 ölüm sayısının 149 bin 315 kişi olduğu tahmin ediliyor. Bu sayılar doğru olarak açıklanmış olsa ülkemizin, ölüm sayılarına göre pandeminin en çok etkilediği dünyadaki yedinci ülke olduğu anlaşılacaktır” dedi.

İlgezdi, açıklamasında şunları kaydetti:

“Benzer toplam olgu sayıları olan İngiltere 142 bin, Rusya 249 bin ölüm bildirirken ülkemizin 73 bin ölüm bildirmesi gerçekçi görünmemektedir. Ülkemizde pandeminin, başından beri şeffaf ve doğru bir şekilde yönetilemediği açıktır. Bu raporda sözü edilen 21 ilin bulaşıcı hastalık ölüm sayıları izlemine bakıldığında, 2021 yılının Covid-19 ölümleri açısından 2020 yılından daha kötü seyrettiği açık olarak görülmektedir.

VERİLER GERÇEK YÜKÜ ORTAYA KOYMUYOR
Sağlık Bakanlığı tarafından halen Covid-19 ölümlerinin yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalık, meslek, sosyal sınıf ve illere göre açıklanmaması nedeniyle ülkemize özgü risk etmenleri analiz edilememekte ve maalesef alınan önlemlerin etkisini bilimsel verilere dayalı olarak değerlendirme olanağı bulunmamaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan olgu ve ölüm sayılarının Covid-19 pandemisinin ülkemizdeki gerçek yükünü ortaya koymadığına ilişkin pandeminin başlangıcından bu yana öne sürülen iddialar, her geçen gün ortaya çıkan yeni kanıtlarla desteklenmektedir. Covid-19 pandemisi ülkemizde iyi yönetilememektedir ve açıkça görüldüğü gibi Covid-19 pandemisinin ülkemizdeki yükü, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerden çok daha ağırdır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER