Sağlık:
HEMŞİRELİK HAFTASI KUTLANDI

 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşirelik Haftası kapsamında Anıtpark'ta tören düzenlendi. Törene CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, hastane başhekimleri ve hemşireler katıldı. Tören saygı duruşu bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Songül Yorgun törende yaptığı konuşmada hemşireliğin tarihin en eski mesleklerinden olduğunu belirterek, "Hemşirelik temelinde sevgi, şefkat, bilgi ve beceri isteyen kutsal bir meslektir. Gelişmiş ülkelerde meslekleşme sürecini tamamladığı halde ülkemizde meslekleşme istenilen düzeyde değildir. Öncelikli olarak Hemşireliği etkin tutmak gerekir. Bunu sağlamak için çalışan memnuniyeti sağlamak, kaynakların etkin tahsisi, hastaları bakımın her aşamasında bilgilendirmek, etik kurallara uymak gereklidir. Hemşirelik mesleğinde yaşanan sorunlar, 1. Eleman eksikliği, 2. Ücret yetersizliği, 3. Yetki ve sorumluluklarında belirsizlik 4. Risklerin fazlalığı, 5. Görev dışı işlerde çalıştırılma, 6. Meslekte ilerleyememe, 7. Yoğun çalışma temposu, Fazla çalışma, 8. istenilen branşta çalışamama, 9. Yardımcı sağlık personeli olarak değerlendirilme, olarak sıralanmış" dedi.

Hemşirenin sağlık alanında yardımcı bir unsur değil, bizzat aşamaların hepsinde etkin şekilde var olan bir yönetici kuvvet olduğunu ifade eden Songül Yorgun, şöyle konuştu:
"Sağlık mensupları içinde hasta ile en uzun süre ve en yakın iletişim içinde olan yine hemşirelerdir. Sorunlara yönelik çalışmalar başlamış olmakla birlikte henüz istenen seviyede değildir. Bütün bu sorunlar, hemşirelerin meslekten uzaklaşmalarına, mesleğe yabancılaşmalarına sebep olmaktadır. Hemşirelerin bağımsız fonksiyonlarından olan bakım verme ve yardım etme işlevlerini yeterince yerine getirememesi, mesleki bilgi ve yeteneklerini etkin kullanamaması, hizmetin kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Nitelikli, güvenli sağlık ve hemşirelik hizmeti için meslektaşlarımızın, halkımızın, siyasilerimizin bizlere destek olması gerekmektedir. Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Hemşireleri bu ekibin en önemli temel taşlarındandır. Hemşire ayrım gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalışır, bu nedenle sevgiden, şefkatten, disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin mesleği icra etmesi mümkün değildir. Bu anlamda ideal bir hemşire; hümanist, ekip çalışmasını benimseyen, hızlı olduğu kadar da dikkatli, disiplinli, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık, stresle baş edebilme ve çok iyi gözlem yapabilme özelliğine sahip olmalıdır. Donanımlı bir hemşirenin bireyleri, aileleri, toplumları hatta ülkeleri nasıl değiştirebileceğini görmeliyiz"

Tören sırasında Tanju Özcan, Mahmut Arık ve yöneticiler hemşirelerin haftalarını kutladılar.
Anahtar Kelimeler
BoluHemşire
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

NÜFUSA ORANLA EN FAZLA VE EN AZ AŞILAMA YAPILAN...
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Covid-19'la mücadele kapsamında ülke genelinde sadece 36 ilde...

Haberi Oku