İLAÇ FİYATLARINA ZAM GELDİ

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak 1 Euro değeri yüzde 36,77 oranında artırıldı. Artışla fiyat korumalı ürünlerde barem değeri 37,10 lira, diğer ürünlerde ise 19,39 lira oldu.

İLAÇ FİYATLARINA ZAM GELDİ

'Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasına dair kararda değişikliğe gidildi.

Cumhurbaşkanı kararına göre, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk lirası cinsinden 1 Euro değeri Aralık ayında yüzde 36,77 artırıldı.

Artışla fiyat korumalı ürünlerde barem değeri 37,10 lira oldu. Diğer ürünlerde ise barem değeri 19,39 lira oldu.

Temmuz ayındaki düzenlemeyle bu değerler fiyat korumalı ürünler için 27,13 lira olmuştu. Diğer ürünlerde ise 14,18 liraydı.

KOCA: DİĞER ADIMLAR YOLDA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, karara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Koca, "İlaç bulunamaması probleminin çözümü için ilk adım Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile atıldı. Şubat ayında yapılması gereken fiyat güncellemesi erkene çekildi. Diğer adımlar da yolda. Çözeceğiz kimse endişe etmesin" dedi.

Koca, eczanelerde bazı ilaçların bulunamamasıyla ilgili açıklama yapmış, "Gündemimizdeki en önemli konu bu. Sorunları çözeceğiz. Maliyetler arttı. Çözüm için bir yol haritamız var. İlaç fiyatlarında yılda bir kez zam olması doğru değil, yıl içinde birden fazla güncelleme olabilir, onu tartışıyoruz" demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER