KANSER İLAÇLARININ TÜRKİYE'DEKİ SATIŞ FİYATI ARASINDA 46 KAT FARK VAR!

Sayıştay’ın üniversite hastanelerinin mali yapılarına ilişkin hazırladığı rapor, kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile Türkiye’de satış fiyatı arasında 46 kat fark olduğunu ortaya koydu.

KANSER İLAÇLARININ TÜRKİYE'DEKİ SATIŞ FİYATI ARASINDA 46 KAT FARK VAR!

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Sayıştay Başkanlığı’nın “Üniversite Hastanelerinin Mali Yapılarının Sürdürülebilirliği Konu Denetim Raporu” başlıklı bir rapor hazırladığı ortaya çıktı. Çarpıcı tespitlerin yer aldığı raporda Sayıştay, kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile Türkiye’de satış fiyatı arasında 46 kat fark tespit etti.

ŞİRKETLERİN YÜZDE 4 BİN 530 KARI VAR
Şirketlerin gümrükten giriş fiyatı ile izin verilen nihai satış fiyatları arasında yüzde 4 bin 530 kârı bulunduğuna dikkat çeken Sayıştay, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu durumdan olumsuz etkilendiğini vurguladı.

İTHAL İLAÇLARIN GÜMRÜKTEN GİRİŞİ TAKİP EDİLMİYOR
Yapılan incelemelerde ithal ilaçların gümrükten giriş fiyatlarının takip edilmediğine dikkat çekilen raporda “Depocu giriş fiyatlarının gümrükten giriş fiyatı olarak kabul edilmesine rağmen bu ilaçların gümrükten gerçek giriş fiyatlarının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile SGK tarafından bilinmediği tespit edilmiştir” denildi.

Rapora ulaşan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuz Yılmaz, 2017 yılında hazırlanan bu raporun yayımlanmadığına dikkat çekerek, Rapor hasıraltı edildi. Sansürlendi. Gümrük giriş fiyatı 200 – 300 TL olan kanser ilaçlarını hastanelere 20- 30 bin TL’den satmak büyük bir soygundur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2021, 13:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Sağlık sistemindeki soygun sadece bu kadar mı?
Satınalma ve bakım onarım için yapılan harcamalara da baksınlar ama bakanlık da firmalara 6-7 sonra ödeme yapmasın...

SIRADAKİ HABER