KOCA:"TÜRKİYE'NİN AŞI SORUNU BİTTİ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Haziran ayında gelecek 30 milyon BioNTech aşısının, ikinci doz için yedekleme yapılmadan 30 milyon kişiye uygulanacağını söyleyerek Haziran ayında 20 yaş üstü herkesin aşılanacağını açıkladı.

KOCA:"TÜRKİYE'NİN AŞI SORUNU BİTTİ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Haziran ayında gelecek 30 milyon BioNTech aşısının, ikinci doz için yedekleme yapılmadan 30 milyon kişiye uygulanacağını söyledi. BioNTech ile yapılan anlaşmayla birlikte Türkiye'de aşı sorununun çözüldüğünü dile getiren Koca, Haziran ayında 20 yaş üstü herkesin aşılanacağını açıkladı.

“TÜRKİYE’NİN AŞI SORUNU BİTMİŞTİR”
Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan Bakan Koca, geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu Toplantısının ardından BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin ile birlikte, Türkiye'ye 120 milyon doz aşı geleceğini açıklayarak "Türkiye'nin aşı sorunu bitmiştir" dedi.

30 MİLYON KİŞİ AŞILANACAK
Bakan Koca, “30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız. BioNTech’in birinci dozu, yüzde 78 oranında bir koruma sağlıyor. O korumadan yararlanacağız. Bu bizim için önemli bir kazanım olacak. Böylece yaza daha güvenli girmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

HAZİRAN’DA 20 YAŞ ÜSTÜ AŞILANACAK
Bakan Koca, ikinci doz aşının, ikinci parti aşıların gelmesiyle yapılacağını söyledi. Yani birinci dozu yaptırmış olanlar, temmuz ayında ikinci dozu yaptırmış olacaklar. Bununla birlikte Bakan Koca daha önce açıkladığı “Haziranda 50 yaş üstü aşılanacak” ifadesini “Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak" olarak değiştirdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2021, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER