MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Avrupa ve ABD'de görülen maymun çiçeği hastalığının Türkiye'de de bir kişide tespit edildiğini duyurdu.Peki Maymun Çiçeği hastalığı nedir?İlk nerede ortaya çıktı? Belirtileri nelerdir? Nasıl bulaşır?

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir kişi de maymun çiçeği hastalığının tespit edildiğini duyurdu.Bağışıklık sistemi yetersizliği olan 37 yaşındaki hastanın tecrit edilerek tedavi altına alındığını belirtti. Hastanın hangi kentte olduğu ise bilgiler arasında yer almadı.

Bu hastalık daha önce birçok Avrupa ve Amerika ülkesinde görülmüştü. Ateş, döküntü, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrıları, enerji eksikliği ve şişmiş lenf düğümleri, maymun çiçeği ile ilişkili en yaygın belirtiler olarak biliniyor.

VİRAL ENFEKSİYON
DSÖ verileri bu virüsün ilk Orta ve Batı Afrika’daki tropik yağmur ormanlarında ortaya çıktığını ortaya koyuyor. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’na (UKHSA) göre, maymun çiçeği insanlar arasında kolayca yayılmayan nadir bir viral enfeksiyon. DSÖ, bulaşmanın, enfekte hayvanların kan, vücut sıvıları veya deri veya mukoza lezyonları ile doğrudan temas yoluyla gerçekleşebileceği görüşünde.

21 GÜNE KADAR GÖRÜLEBİLİYOR
Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, maymun çiçeği olan hastalarda ateşin başlamasından sonraki 1 ila 3 gün içinde deri döküntüleri görülüyor.Döküntüler daha çok yüzde yoğunlaşırken, yüze ilave olarak, avuç içi ve ayak tabanları, ağız mukozasını, cinsel organları da etkiliyor.Maymun çiçeğinin kuluçka süresi genellikle 6 ila 13 gün olarak bilinse de DSÖ’ye göre bu süre 5 ila 21 gün arasında değişebiliyor.

BULAŞMA TEMASLA OLUYOR
Maymun çiçeğinin doğal nedeni henüz tespit edilmedi, ancak kemirgenler en olası kaynak olmasına rağmen, enfekte hayvanlardan az pişmiş et ve diğer hayvansal ürünleri yemenin olası bir risk faktörü olacağı tahmin ediliyor.DSÖ, bulaşmanın, enfekte hayvanların kan, vücut sıvıları veya deri veya mukoza lezyonları ile doğrudan temas yoluyla gerçekleşebileceği görüşünde.Maymun çiçeği virüsü taşıyan kişilerin çoğu hastalığı hafif atlatsa bile DSÖ’ye göre, bu virüsten ölüm oranı yüzde 11 civarında. Çocuklar ve gençlerde ölüm oranı daha fazla olabiliyor.

2003'TE ABD'DE 47 KİŞİ ÖLDÜ
DSÖ’ye göre, şu anda maymun çiçeği için önerilen özel bir tedavi yok. Çiçek hastalığına karşı aşılamanın hastalığı önlemede yaklaşık yüzde 85 oranında etkili olduğu tespit edildi.Bu nedenle, ciddi maymun hastalığı semptomlarını önlemek için çocuklukta önceden çiçek aşısı yapılmasını öneriliyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2022, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER