SAĞLIK EMEKÇİLERİ BİR KEZ DAHA GREVDE!

Türk Tabipler Birliği (TTB) Bolu-Düzce Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri sendikası (SES) ve Hekimler Birliği Sendikası Bolu Şubesi, taleplerinin karşılanması amacıyla bir kez daha iş bıraktı.

Haber:Ahin ASLAN

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Giderlerse, gitsinler" dediği hekimler ve sağlık emekçileri, ülke genelinde 2 gün sürecek olan iş bırakma eylemi için bir araya geldi. Bolu
İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi başhekimliği önünde saat 13.00’te bir araya gelen SES Bolu Şubesi,TTB Bolu-Düzce Tabip Odası ve Hekimler Birliği Sendikası Bolu Şubesi üyeleri, basın açıklaması gerçekleştirdi.


HEKİMLER BİRLİĞİ SENDİKASI BASIN AÇIKLAMASINI TERK ETTİ!
Acil sağlık hizmetleri dışındaki hizmetlerin büyük çoğunluğunun verilmediği eyleme sağlık emekçilerinin katılımı oldukça yoğun oldu.Bolu-Düzce Tabip Odası’nın açıklamasının ardından söz alan Hekimler Birliği Bolu Temsilcisi Ali Özgür Kordon’un açıklamasının ardından sendika üyeleri SES’in açıklamasını beklemeden alanı terk etti.

Bolu-Düzce Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklamayı okuyan Serpil Yıldız, sağlıkçıları mutsuz ve hastaları mağdur eden; sağlığı ticarete, hastaları müşteriye, hastaneleri ticarethanelere dönüştüren sağlık anlayışının iflas ettiğini söyledi.

Sorunların kendi mücadeleleri ile çözülebileceğini vurgulayan Yıldız, “Ekim ayından bu yana söylediğimiz gibi: “Emek Bizim, Söz Bizim”.Bizi duymazdan, görmezden gelip yok sayanlara; sesimize kulaklarını tıkayanlara; “Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz” diyerek bizi değersizleştirenlere karşı sorunlarımızın çözümü ancak kendi mücadelemizle olacaktır”şeklinde konuştu.

“SAĞLIKLI BİR GELECEK ELLERİMİZDE”
“Bizleri artık sağlık hizmeti veremez hale getiren bu çalışma koşullarının sürdürülemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz” diyen Yıldız, “Yaşama adanmış bir mesleğin onurlu mensupları olarak, hakkımızın gasp edilmesine, kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretlerine karşı “Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde, Emek Bizim Söz Bizim” diyerek mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu haklı ve onurlu mücadelemizde; bütün hastalarımızın, toplumun desteğini bekliyor; sağlığımıza birlikte sahip çıkmaya davet ediyoruz”dedi.

“GÖZDAĞI VERMEYE ÇALIŞILMIŞTIR”
14 Mart Tıp Haftası’nın mali, idari ve bilimsel özerkliği Sağlık Bakanlığı tarafından adeta kuşatılmış, iflasın eşiğine getirilen üniversite hastanelerinde borç batağından çıkmak için, hakları olan Covid-19 ek ödemelerini bile borç ödemek için kullanan yöneticilere karşı, meslek etiği, bilimsel, özerk nitelikli eğitim için mücadele edenlerin haftası olduğunu söyleyen Koçyiğit, “Biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, artık en temel insani hakkımız olan yaşam hakkımızı dahi koruyamayan sağlık politikacılarına, acil sorunlarımızın çözümü için derhal harekete geçmelerini yoksa sağlık sisteminin onarılamaz yaralar alacağını uyarı grevlerimizle defalarca hatırlattık. Bizleri dinlemek, çözüm üretmek yerine Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü,25.02.2022 tarihli bir görüş yazısıyla sağlık emekçilerinin haklı taleplerini ve mücadelesini bastırma, sınırlandırma çabasına girmiş, gözdağı vermeye çalışmıştır”ifadelerine yer verdi.

“SARSILDIK AMA ŞAŞIRMADIK”
AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “gidiyorsa gitsinler” sözlerini anımsatan SES Bolu Şube Eş Başkanı Serdar Koçyiğit ise, “Cumhurbaşkanı tarafından hekimlerin emeğini, niteliğini, değerini ve kamusal sağlık hizmetlerini hiçe sayan “gidiyorsa gitsinler” söylemiyle adeta sarsıldık ama şaşırmadık. İşte, sendikal hakları, insan hak ve hürriyetlerini yok sayan bu yönetim anlayışı tam da sorunlarımızın esas nedenidir ve Tıp Bayramı da bu nedenle de bayram olarak kutlanamamaktadır” diye konuştu.

SES’in açıklamasının ardından sağlıkçılar, “Sağlık haktır satılmaz” ve “Korkmuyoruz, susmuyoruz hiçbir yere gitmiyoruz” sloganları attıktan sonra dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 16:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayfer yıldız
Ayfer yıldız - 2 ay Önce

Destekliyoruz, hakları ödenmez

SIRADAKİ HABER