SES BOLU ŞUBESİ'NDEN ÖLDÜRÜLEN GÜVENLİK GÖREVLİSİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Sağlık ve Sosyal Hizmet emekçileri (SES) Bolu Şube Yönetim Kurulu, Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi'nde hasta yakınının bıçaklı saldırısı sonucu güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan'ın hayatını kaybetmesine ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayarak tepki gösterdi.

SES BOLU ŞUBESİ'NDEN ÖLDÜRÜLEN GÜVENLİK GÖREVLİSİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Esenyurt ilçesinde bulunan Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi'nde hasta yakınının bıçaklı saldırısı sonucu güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan'ın yaşamını yitirmesine SES Bolu Yönetim Kurulu tepki gösterdi.

Olay, dün saat 18.20 sıralarında Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi'nde meydana geldi. Yakınlarının rahatsızlığı için acile gelen kişiler bağrışmaya başladı. Bunun üzerine güvenlik görevlisi, hasta yakınlarını 'sessiz olun' diyerek uyardı. Bu uyarıya sinirlenen hasta yakını Çetin K. dışarıda bulunan motosikletten ekmek bıçağını alıp, güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan'ı boynundan bıçakladı. Özel bir hastanede tedavi altına alınan güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan kurtarılamayarak, hayatını kaybetti. Güvenlik görevlisini bıçaklayan şüpheli Çetin K. ve Mazlum B. gözaltına alındı.

SES Bolu Şube Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yayımlayan Şube Eş Başkanı Serdar Koçyiğit,  mevcut sağlık sistemi ile hastalıklara çözüm bulunmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Sağlık emekçilerinin liyakatsız yöneticilerin mobbingi altında ağır çalışma koşullarında kalp krizinden, pandemi ile mücadelede, iş kazaları ve meslek hastalıkları, uzun çalışma saatleri ve nöbet sonrası uykusuzluk ve yorgunluktan, kışkırtılmış sağlık talepleri nedeniyle de hasta ve yakınları tarafından katledildiğini belirten Koçyiğit, “Sağlık sistemine greftler atayarak yamayanlara greftin tutmayacağını hep birlikte söylemezsek, omuzlarımızdaki yükleri birer birer atmazsak, haklarımızı ve haklı taleplerimizi hep birlikte haykırmazsak Turgut’un, Ekrem’in Büşra’nın, Tuba’nın, Halil’in, Abdullah’ın yarım kalan umutları ve hayalleri bir başka bedende ve isimde yarım kalmaya devam edecektir” dedi.

Siyasal iktidarın yarattığı kutuplaşma ve çatışma ortamı, ötekileştirme politikaları toplumda şiddeti kültür haline getirdiğini ifade eden Koçyiğit, açıklamanın devamında şunlara yer verdi:

“Sorumlular belli, kimden hesap soracağımızı, kimlerin hesap vermesi gerektiğini de biliyoruz. Sağlık alanındaki iş cinayetlerinin sorumluları Sağlık Bakanı başta olmak üzere bu iktidarın sağlık belirleyicilerine etki eden her alandaki yöneticileridir. Yani; İş cinayetleri karşısında suskun kalan denetim yaptırmayan Çalışma Bakanı, cübbesini iliklemeye çalışan hukukçular, sağlıkta şiddeti engellemek için mecliste çalışma yapmayan hükümet ortaklarıdır. Saplanan bıçak canımızı yakarken sorumlular, önlem alması gerekip de almayan sağlık yöneticilerilütfen hamaset yapmayın, timsah gözyaşı dökmeyin ve sorumluluğunuzu yerine getirin ki bizler işyerlerimizden beyaz kefenle değil üniformalarımızla canlı bedenlerimizle çıkalım.

BAŞKA BİR SAĞLIK SİSTEMİ VE BAŞKA BİR YAŞAM MÜMKÜN. 

Vazgeçmiyoruz! Kabul Etmiyoruz! Yaşamını yitiren tüm arkadaşlarımızın anısına bağlılığın gereği mücadeleyi yükselteceğimizin sözünü veriyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER