SES BOLU ŞUBESİ:ANKARA'YI BEYAZA BOYAMAYA GELİYORUZ!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bolu Şubesi 15 Mayıs Ebe ve Hemşireler Haftası nedeniyle düzenlediği kahvaltıda üyeleri ile bir araya geldi. Kahvaltıda konuşan SES Şube Eş Başkanı Serdar Koçyiğit, hemşirelerin talep ve beklentilerini sıralayarak 29 Mayıs’ta Ankara’’da düzenlenecek olan mitinge çağrı yaptı.

SES BOLU ŞUBESİ:ANKARA'YI BEYAZA BOYAMAYA GELİYORUZ!

Haber:Ahin ASLAN

SES Bolu Şubesi, 12-18 Mayıs Ebe ve Hemşireler Haftası nedeniyle üyelerine özel kahvaltı düzenledi. Katılımın yoğun olduğu kahvaltıda konuşan SES Bolu Şube Eş Başkanı Serdar Koçyiğit, hemşirelerin sadece bu tarihler arasında hatırlanmak istemediğini, sorunlarının çözülmesini talep ettiklerini söyledi.

Ağır ve uzun çalışma süreleri ve özellikle pandemi döneminde hemşirelerin yorulduğunu, tükendiğini vurgulayan Koçyiğit, hemşireler adına beklenti ve talepleri sıraladı:

“Hemşirelik Kanunu mesleğin özüne yakışır, görev tanımına uygun şekilde düzenlensin, bağımsız hale getirilsin,

Covid-19 pandemisi ile birlikte daha da görünür hale gelen hemşire sayılarındaki açık giderilsin, OECD ortalamasına yükseltilsin,

Covid-19 illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilsin,

Fiili hizmet süresi zammı yeniden düzenlensin,

Performans ve döner sermaye gibi gelir güvencesi olmayan ve emekliliğe yansımayan ücretlendirme yerine yoksulluk sınırı üzerinde ve emekliliğe yansıyacak temel ücret verilsin,

Analık ve süt izni süreleri yeniden düzenlensin, bu süreçlerde yeteri kadar ücretli izin verilsin,

Her işyerinde 7/24 hizmet veren, ücretsiz kreş sağlansın,

Hemşireler için güvenli çalışma ortamları oluşturulsun, şiddete karşı tüm tedbirler alınsın,

Atamalarda liyakat esas alınsın,

3600 ek göstergeleri verilsin ve kademeli olarak artırılsın,

Hemşire iş gücü planlaması yapılsın, çok sayıda değil nitelikli eğitim veren hemşirelik okulları açılsın.”

29 Mayıs 2022 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek olan Beyaz mitinge Bolu’dan saat 07.00’de araç kaldırılacağını söyleyen Koçyiğit, “Bütün sağlık çalışanlarını yanımızda olmaya, haklarımızı almak için birlikte mücadeleye davet ediyoruz.Hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, hemşireler, ebeler, paramedikler, radyoloji teknisyenleri ve teknikerleri, sağlık işçileri, akademisyenler, tüm sağlık ve sosyal hizmet üreticileri, öğrencisinden emeklisine sağlıklı bir toplum için bu mesleği seçenler,29 Mayıs’ta Ankara’yı beyaza boyamaya geliyoruz”dedi.

Şube Eş Başkanı Serdar Koçyiğit’in kısa açıklamasının ardından üyeler tarafından canlı müzik etkinliği gerçekleştirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER