SES'TEN PANDEMİNİN 2'İNCİ YILINA İLİŞKİN AÇIKLAMA:BOLU'DA TEST SAYILARI AZALTILDI!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Bolu Şubesi, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü önünde koronavirüs pandemisinin ikinci yılı nedeniyle basın açıklaması düzenledi. ‘Pandeminin ağır sonuçlarının sorumlularını biliyorum’ başlıklı basın açıklamasında Türkiye’nin salgını en ağır yaşayan ülkelerden biri olduğuna dikkat çekilirken Bolu'da yöneticilerin test sayısının azaltılması yönünde baskı yapıldığı belirtildi.

SES'TEN PANDEMİNİN 2'İNCİ YILINA İLİŞKİN AÇIKLAMA:BOLU'DA TEST SAYILARI AZALTILDI!

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs pandemisi ilan ettiği ve Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020’nin ikinci yıl dönümünde SES Bolu Şubesi basın açıklaması düzenledi.

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü önünde saat 12.30’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık emekçileri için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından “Pandeminin ağır sonuçlarının sorumlularını biliyorum’ başlıklı basın açıklamasını SES Bolu Şubesi adına Serdar Koçyiğit okudu.

“YÜZBİNLERCE SAĞLIK EMEKÇİSİ ENFEKTE OLDU”
Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre vefat sayısının 95 binin, gerçek rakamlarla 250 binin üzerinde olduğunu vurgulayan Koçyiğit, “Bu dönemde izinsiz, angarya koşullarında, yeteri ve uygun olmayan koruyucu ekipmanla çalışmak zorunda kalan yüzbinlerce sağlık emekçisi enfekte oldu. 553 sağlık emekçisi meslektaşımız hayatını kaybetti. Her biri bir can.Her biri bir insan.Her biri bir anne, bir baba, bir eş, bir dost, bir arkadaş, bir sevgili, bir çocuk!Her birinin acısını yüreğimizde taşıyoruz” diyerek korunması ve önlenmesi mümkün olan bir hastalık nedeniyle yaşamını yitirdikleri belirtildi.

“İLİMİZDE TEST SAYILARI AZALTILDI”
Salgından “başarı hikayesi” çıkarıp siyasi rant hedefiyle politikalar üretildiğini belirten Koçyiğit, “Halen ilimizde yöneticiler test sayılarını azaltarak pandemiyi kontrol altına alacaklarını zannetmektedir. Hekimlere test istememeleri yönünde telkinlerde bulunulmaktadır. İtiraz edenler ise mobbinge ve geçici görevlendirmelere maruz kalmaktadır.Bunun sonucu olarak hasta ve sağlık çalışanı karşı kaşıya kalmakta olup sağlık çalışanlarına şiddet artmaktadır. Halk sağlığı ve çalışan sağlığı tehlikeye atılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“ÇARKLAR DÖNECEK,ÜRETİM SÜRECEK”
Salgının başlarında maske sıkıntısı, daha sonra zamanından ulaştırılmayan aşı sorununu anımsatan Koçyiğit, şunları söyledi:

“İlk günden beri gerçekleri gizleyen ve çarpıtan, yanlış yürütülen sağlık politikaları hayata geçirildi.Eksik, yanlış, tutarsız salgın yönetimi hayatları karatmaya devam etti.Alınmayan önlemler, uygulanmayan tedbirler ve bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, uzmanlık derneklerinin, sağlık emek örgütlerinin uyarılarına kulak tıkandı.

Temel, zorunlu, acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışmanın durdurulması ve ekonomik destek çağrılarına rağmen “Çarklar dönecek, üretim sürecek!” ısrarı ile salgın devam etti; destek sermayeye, açlık ve ölüm emekçiye düştü.Salgın tabii ki bitecek. Bu günlere nasıl gelindi kısa özeti budur. Sorumluları biliyoruz!Biliyoruz ve unutmuyoruz.Unutmuyoruz ve affetmiyoruz!Sevgi, Özlem, Yas ve Öfke!”

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2022, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER