SES:İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK ÜCRET İSTİYORUZ!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bolu Şube Yönetim Kurulu, ek gösterge düzenlemesinden sadece hekimler ve hemşirelerin yararlanacak olmasına tepki gösterdi.

SES:İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK ÜCRET İSTİYORUZ!

Doktorlara verilecek olan ek gösterge zammı, TBMM Genel Kurul’nda teklife eklenerek kabul edildi. Düzenlemeye göre; bütün pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira ek gösterge zammı teklife eklendi ve kabul edildi.

SES'TEN DÜZENLEMEYE TEPKİ
Sağlık Bakan Fahrettin Koca'nın duyurduğıu ek gösterge ve maaş artışıyla ilgili düzenlemeye tepki gösteren SES Bolu Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Bugün hekim maaşları ve ek göstergesi için Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını dinledik.Yıllardır tüm sağlık emekçileri için 3600-7200 arası ek gösterge talep etmekteyiz. Bakanın açıklamasında ek gösterge düzenlemesinin sadece hekimler ve hemşireler için yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırınınsa biraz üzerinde maaş alan sağlık emekçilerinden sadece hekimlere yönelik maaş artışı ifade edildi” denildi.

“EKİBİN HER BİREYİ İÇİN ADİL YAPILMALI”
Ayrımcı düzenlemelerin sağlık alanındaki sorunları derinleştirdiğine  vurgu yapılan açıklamada,“TTB’nin ve sendikamızın yıllarca yürüttüğü mücadelenin sonucu elde edilen bukazanım yetersizdir. Hekimlere uygulanacağı ifade edilen maaş artışları; mevcut ekonomik kriz, hayat pahalılığı içinde mesleğin niteliği ve iş riski hesaplandığında yetersizdir. Buna rağmen yürütülen mücadelenin ve talebin görülmesi açısından bir başlangıçtır.Bugün açıklanan sözlerin takipçisi olacağız.Ancak; Sağlık Bakanının kaçırdığı bir nokta var. Sağlık ekip işidir. Bir düzenleme yapılacaksa ekibin her bireyi için adil bir şekilde yapılmalıdır. Ekip arasında derin uçurumlar yaratacak düzenlemeler yapılmamalıdır. İş barışını bozan bu tarz ayrımcı düzenlemeler sağlık alanındaki sorunları çözmek bir yana daha da derinleştirmektedir” ifadelerine yer verildi.

EK GÖSTERGE TÜM SAĞLIK EMEKÇİLERİNE UYGULANSIN!
Temel ücretler yoksulluk sınırı üzerine çıkarılması gerektiği ifade edilen açıklamada,“Buradan Sağlık Bakanı’na, hükümete ve TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilere sesleniyoruz.Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin emekliliğe yansıyacak temel ücretleri yoksulluk sınırı üzerine çıkarılsın. Yıllardır sözü verilen ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın.Sağlık Bakanı’nın açıklamasında yer alan hekimlere yönelik maaş artışı ayırım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER