SES:SAĞLIKTA ŞİDDET,SAĞLIK ÇALIŞANI KIYIMINA DÖNÜŞTÜ

SES Bolu Şubesi, Konya'da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Ekrem Karakaya için yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, “Yeter artık şiddete maruz kalmak ve ölmek istemiyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Bu vahşet son bulmak zorunda”denildi.

SES:SAĞLIKTA ŞİDDET,SAĞLIK ÇALIŞANI KIYIMINA DÖNÜŞTÜ

Haber:Ahin ASLAN

Konya Şehir Hastanesi’nde çalışan Kardiyoloji uzmanı doktor Ekrem Karakaya hasta yakınının silahlı saldırısına uğradı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Karakaya için Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Bolu Şube Yönetim Kurulu,yazılı bir açıklama yaptı.

“Sağlıkta şiddete karşı tüm Türkiye’de ayaktayız” başlığıyla yayınlanan açıklamada, “Şiddeti körükleyen açıklamalardan ve politikalardan geri kalmıyorlar. Hiç bir kuruma silahla girilemezken, hastanelere rahatlıkla girilebiliyor. Defalarca söyledik, muhataplarına sorunumuzu ilettik, çözüm bulun da demedik, çözüm sunduk”denildi.

Sağlık Bakanlığı’nın sağlık emekçilerine kulaklarını tıkadığı vurgulanan açıklamada, “Sağlık kurumları artık çalışanlar açısından verimli, huzurlu ve güvenli bir ortam olmaktan çıktı, yoğun iş yükü altında ezildiğimiz, her an şiddete maruz kaldığımız, can güvenliğimizin bulunmadığı sağlıksız yerler haline geldi. Sağlıkta şiddet sağlık çalışanı kıyımına dönüştü!”ifadelerine yer verildi.

Pandemide sağlıkçıların ağır koşullarda çalıştığı anımsatılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Her türlü riski göze alarak çalışmış olan sağlık emekçilerinin yani bizlerin hayatı bu kadar ucuz mu? Yükümlülüklerinizi acilen yerine getirmeniz için daha ne kadar ölmeliyiz? Şiddetle ilgili biz sağlık emek meslek örgütleriyle birlikte Acil Eylem Planı hazırlamak için neyi bekliyorsunuz?

Artık yeter! Sağlıkta şiddete karşı hemen, şimdi, amasız, fakatsız önlem alınsın, şiddet uygulayanlar istisnasız cezalandırılsın. İş yerlerimiz güvenli hale gelene kadar can güvenliğimizin tehdit altında bulunduğu yerlerde gerekirse çalışmaktan kaçınma hakkımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER