SOL PARTİ'DEN İLAÇ KRİZİ AÇIKLAMASI:HALKIN SAĞLIK HAKKINI DARALTAN DÜZENLEMELERDEN VAZGEÇİN!

SOL Parti, patlak veren ilaç krizine ilişkin yaptığı açıklamada, "Halkın sağlık hakkını daraltan, ilaca erişimini zorlaştıran ve cepten harcamayı artıran düzenlemelerden bir an önce vazgeçin" dedi.

SOL PARTİ'DEN İLAÇ KRİZİ AÇIKLAMASI:HALKIN SAĞLIK HAKKINI DARALTAN DÜZENLEMELERDEN VAZGEÇİN!

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kuru geçtiğimiz şubat ayında 4,57 TL’de sabitlendi; ancak aradan geçen 8 ayda euro/TL 11 TL’ye ulaştı. Böylece ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kuru ile gerçek kur arasındaki fark iki katından fazla arttı.

İLACA ERİŞİMDE VE TEDAVİDE SORUN YAŞANIYOR!
SOL Parti bir açıklama yaparak ilaca erişimi zorlaştıran düzenlemelerden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı."İlaç krizi kapıda! Halkı Ölüme Sürükleyenleri Gönderelim!" başlıklı açıklamada, "Ekonomi tıkırında(!) Erdoğan konuştukça döviz yükseliyor, döviz yükseldikçe başta kanser ve kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar piyasada bulunamıyor. İlaca erişimde ve tedavilerde sorunlar yaşanıyor!"denildi.

İLACA ERİŞİMİN KISITLI OLMASI ETİK VE TIBBİ SORUNLARA YOL AÇMAKTA
Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "İlaç fiyatlarının belirlenmesinde güncellenmeyen döviz kuru ve döviz kurundaki artışlar nedeniyle ilaç fiyatları artmakta ve özellikle ithal ilaçlardan başta kanser ve kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar piyasada bulunmamaktadır. İlaca erişimin kısıtlı olması beraberinde ciddi etik ve tıbbi sorunları da getirmektedir. Bu durum hastaların tedavisinin aksamasına neden olduğu gibi ilaçların karaborsa da çok pahalıya satılmasına da yol açmaktadır."

TÜRKİYE'DE İLACIN YÜZDE 50'DEN FAZLASI İTHAL
"Ülkemizde ilacın yüzde 50‘den fazlası ithal ilaçlardan oluşuyor. Yani Euro kurundaki her artış ilaç fiyatlarını doğrudan etkilemektedir" denilen açıklamda, "Döviz kuru artışının devam etmesi durumda eczacılar hastalara daha çok ‘Bu ilaç piyasada/eczanemizde yok’ demeye başlayacaktır. Şimdiden ilaca erişimde ve tedavilerde sorunlar yaşanmaktadır​" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER