"SORUMLULARDAN HESABI SORACAĞIZ"

Konya’da silahlı saldırı sonucu katledilen doktor Ekrem Karakaya için iş bırakan sağlık emekçileri, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde 300’ü aşkın kişiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

"SORUMLULARDAN HESABI SORACAĞIZ"

Haber:Ahin ASLAN

Konya Şehir Hastanesi'nde doktor Ekrem Karakaya’nın Hacı Mehmet Akçay tarafından katledilmesinin ardından 7-8 Temmuz'da iş bırakacağını açıklayan sağlıkçılar, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ)’nde acil ve yoğun bakım üniteleri dışında kalan kliniklerde iş bıraktı. AİBÜ Tıp Fakültesi önünde saat 12.45’te bir araya gelen HEKİMSEN, Tabip-Sen,TTB Bolu-Düzce Tabip Odası ve SES Bolu Şubesi üyeleri ve vatandaşlar, katledilen Karakaya için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşunun ardından sağlıkçılar adına açıklamayı Prof.Dr. Ali Rıza Gezici okudu. Şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarın defalarca uyarıldığını, sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığına dikkat çeken Gezici, tüm uyarıların görmezden gelindiğini, sorumluların kınamak dışında bir adım atmadığını belirtti.

Ülkede artan şiddet ikliminin sağlıkçıların sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmadığına can güvenliklerinin ortadan kalktığına vurgu yapan Gezici, “Sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülümüz yoktur. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir. Güvenli çalışma alanı sağlamak siyasal iktidarın sorumluluğundadır. Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir”dedi.

“Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz”diyen Gezici, “Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır.Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz! Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz”diye konuştu.

Eylem, Gezici’nin açıklamasının ardından bir dakikalık alkışla sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2022, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER