TTB'DEN AŞI ZORUNLULUĞU AÇIKLAMASI:ÖZGÜRLÜK KAVRAMI KAPSAMINDA OLMAYACAKTIR!

TTB, aşı zorunluluğuyla ilgili açıkladığı Etik Kurul görüşünde, "Kişi serbestlik içinde aşı olmayarak başkalarının da zarar görmesine neden oluyorsa, bu özgürlük kavramı kapsamında olmayacaktır" dedi.

TTB'DEN AŞI ZORUNLULUĞU AÇIKLAMASI:ÖZGÜRLÜK KAVRAMI KAPSAMINDA OLMAYACAKTIR!

Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB), korona virüsü salgınında zorunlu aşı uygulaması hakkında Etik Kurul görüşünü açıkladı. "Kişi serbestlik içinde aşı olmayarak başkalarının da zarar görmesine neden oluyorsa, bu özgürlük kavramı kapsamında olmayacaktır" denilen açıklamada "Sağlık hakkının sadece bireysel olarak kendimizin değil, herkesin sağlığıyla ilintili olduğu unutulmamalıdır" ifadeleri kullanıldı.

'AŞI OLMAYANLARIN YARATTIĞI YÜK, SAĞLIK HAKKINA ERİŞİMİ GÜÇLENDİRECEK'
Başkalarına zarar vereceğini bilerek aşı olmaktan kaçınmanın ahlaki özne olma özelliğinin yitimi anlamına geldiği belirtilen TTB açıklaması şöyle:

"Değerlendirmeler kapsamında toplum sağlığının korunması ortak ilkesinin gereği olarak aşının zorunlu kılınması olanaklıdır. Öncelikle bu düzenleme açık, anlaşılabilir ve belli ölçütlere uygun bir yasal çerçeve ile yapılmalıdır. Burada aşı olmayanların Anayasada tanımlanan temel hak ve özgürlüklerini ölçüsüz sınırlandırmayacak, hakkın özüne dokunmayacak şekilde hak sınırlamalarına gidilmesi söz konusu olabilmektedir. Böylece bireysel serbestlik kapsamında, beden bütünlüğü ve bireysel özerklik de korunarak kişi ortak alana katılmamayı seçerek aşı olmama istemini de gerçekleştirebilecektir.

'DEVLET, AŞIYA HERKESİN ULAŞIMINI SAĞLAMALI'
TTB, devletin aşı konusundaki sorumluluğuna ilişkin şu görüşü savundu:
- Bilimin aşıların güvenli, etkili ve gerekli olduğunu belirttiği ve yetkililerin de bu hakikati reddetmediği açık olduğuna göre, herhangi bir zorunlu uygulamaya gereksinim duyulmaması için, devletin öncelikle toplumun kültürel değerlerini de göz önüne alarak halkı şeffaf ve doğru bilgilerle aydınlatması, insanların onam vereceği ve aşılama çalışmalarına gönüllü olarak katılacağı bir ortamı oluşturması beklenir.

- Devlet, aşıya herkesin ulaşımını sağlayacak düzenlemeleri yapmalıdır.

- Devlet aşıya ulaşma konusunda sıkıntı çeken dezavantajlı gruplar için ek önlemler alarak özen ödevini yerine getirmelidir.

- Devlet, sürecin özerk ve bilimsel bir yapı tarafından sürekli ve düzenli olarak denetlenmesini, izlenmesini sağlamalı ve elde edilen bilimsel bilgilere göre oluşturulan öneriler doğrultusunda tutum almalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER