YUVA KÖYÜ İÇİN UZMAN HEYET OLUŞTURULACAK

Bolu merkeze bağlı Yuva Köyü'nde 148 kişinin zehirlenmesine ilişkin adli soruşturma devam ederken, uzman heyet oluşturulması için harekete geçildi.

YUVA KÖYÜ İÇİN UZMAN HEYET OLUŞTURULACAK

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığından alınan bilgiye göre, Yuva Köyü'nde gerçekleşen zehirlenme olayıyla ilgili özel olarak bir cumhuriyet savcısı görevlendirildi. Cumhuriyet savcısının koordinesinde yürütülen soruşturmada, köyün su kaynağı ve evlerde kullanılan sulardan İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince alınan numunelerin sonuçları soruşturma dosyasına eklendi.

Suyun kaynağından alınan örneklerde görülmeyen bazı bakteri ve benzeri unsurların, şebekenin diğer noktalarında bulunduğu tespit edildi. Köy çevresindeki çeşitli fabrika ve işletmelere malzeme taşıyan araçların bölgedeki bir tesiste yıkandığı ve burada ortaya çıkan kimyasal veya biyolojik maddelerin toprak altındaki kırık su borularından içme suyuna karıştığı iddiaları üzerine bölgede kazı yaptırılarak çeşitli örnekler aldırıldı.

Hastanelere başvuran 147 kişinin ifadelerinin alınmasına devam edilirken, hastane raporları da soruşturma dosyasına ekleniyor. Vatandaşların içme suyundan etkilenmesine ilişkin soruşturmanın tamamlanması için Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 23 Temmuz’da vefat eden 49 yaşındaki Eyüp Ertem’in otopsi raporu bekleniyor.

UZMAN  HEYET OLUŞTURULACAK

Ayrıca Başsavcılık tarafından köyde inceleme yapmak üzere mikrobiyoloji ve halk sağlığı uzmanları ile mühendislerden oluşacak bir heyet de oluşturulacak. Heyet, kullanım suları ve su kaynağı başta olmak üzere köyün çeşitli alanlarında daha detaylı inceleme yapacak. Köy muhtarının ihmaline yönelik iddiaları da değerlendiren Başsavcılık, Valilikten konuyla ilgili soruşturma izni aldı.

NE OLMUŞTU?

Yuva köyünde temmuz ayında içme suyundan kaynaklı kusma ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların da bulunduğu 148 kişi hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin ardından taburcu edilmişti.

Bir kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda, Ankara’da çeşitli hastanelere nakledilen bazı hastalara, kanlı ishalle ortaya çıkan, anemi ve akut böbrek yetmezliğiyle seyreden Hemolitik Üremik Sendrom (HÜS) tanısı konulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2022, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER