BOLU BELEDİYESİ'NİN 6 MİLYON 908 BİN 290 TL BORCU ORTAYA ÇIKTI!

Tarihi Yukarı Çarşıda uygulanacak olan Tarihi Arasta Projesinde esnafın cebinden para çıkmaması adına Kültür Varlıklarını Korunmasına ait katkı payından ödenek isteyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a yanıt veren Vali Ümit, Bolu Belediye Başkanlığının İl Özel idaresi katkı payı hesabına 6 milyon 908 bin 290 TL borcu olduğunu açıkladı.

BOLU BELEDİYESİ'NİN 6 MİLYON 908 BİN 290 TL BORCU ORTAYA ÇIKTI!

Belediyesi tarafından Yukarı Çarşı’da başlatılan ve yaklaşık 6 milyon TL’nin harcanacağı Arasta Projesi’nde çalışmalar başladı. Çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Tanju Özcan, “Geçtiğimiz günlerde valiliğimize bir yazı yazdık. Burada yapılan 8 milyon liralık harcamayı hukuken isteme hakkımız yok istemeyeceğim dedim. 2,5 milyon lira yaklaşık bu işlemler için para harcanacak. Tamamı için harcanacak para 6 milyon lira. Bu 2,5 milyon lirayı biz belediye olarak ödemeye hazırız, siz geçmişte bize verdiğiniz sözü tuttunuz, bizde taşın altına elimizi koyalım. Kültür Varlıkları Fonu kaynağı belediye’nin emlak vergilerinin %10’undan oluşuyor. Belediyelerin vatandaştan topladığı Kültür varlıkları fonunda yatırıyor. O fondan 2,5 milyon lirayı bize aktarırsanız Belediyesi olarak yeni yapılacak çalışma ile ilgili o 2,5 milyon lirayı da esnafımızdan istemek durumunda kalmayız, istemeyeceğiz dedik. O parayı istemek bizim hakkımız mı? Hakkımız. Valilik o parayı vermek durumunda mı? Vermek durumunda” ifadelerine yer verdi.

“BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI PROJE YAPABİLİR”
Basın-yayın organlarında konuyla ilgili yer alan ifadelere yanıt veren Vali Ümit, “Her kişi ve kurum gibi Bolu Belediye Başkanlığı da proje yapabilir, kamudan taleplerde bulunabilir. Bu taleplerin yasal sınırlar içerisinde gereği yapılır, cevapları da verilir. Bu bağlamda Bolu Belediye Başkanlığının, basında yer alan projelerle ilgili talepleri yine Bolu Belediyesinin01 Haziran 2021 tarihli 7015, 7016, 7017 sayılı yazılarıyla Valiliğimize iletilmiştir. Tüm devlet kurumlarının, kendi sorumluluklarında olan imkân ve mekanları kullanırken veya kullandırırken mutlak surette uymakla yükümlü oldukları temel kurallar olduğu açıktır. Hiçbir kamu görevlisi bu kurallara aykırı hareket edemez. Bolu Belediye Başkanlığı’nın konuyla ilgili yazıları da bu çerçevede detaylı bir şekilde değerlendirilmiş ve yasal süresi içerisinde cevapları verilmiştir” dedi.

İL ÖZEL İDARESİ YATIRIMINI YAPACAK YETKİ VE YETERLİLİKTEDİR!
“Kızılay Otoparkı Projesi” diye bahsedilen projenin İl Özel İdaresinin mülkiyetinde olan bir gayrimenkul üzerinde gerçekleştirilmek istendiğini belirten Ümit, “Oysa ki, İl Özel İdaresi bizatihi yatırımcı bir kuruluştur ve kendi mülkiyetinde yatırımını kendisi planlayacak yetki ve yeterliliktedir. Bununla beraber bu konuda karar vermeye 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanununun 10. maddesinin f fıkrası gereğince İl Genel Meclisi yetkili olduğundan Belediye Başkanlığı’nın talebi, gereğinin takdiri amacıyla İl Genel Meclisi Başkanlığı’na gönderilmiştir” ifadelerini kullandı.

“VALİLİK BİNASI 210 YILDIR BU AMAÇ VE DOĞRULTUDA KAMU HİZMETİNDE KULLANILMAKTADIR”
Bolu Belediyesinin “Valilik Parkı Projesi”ni gerçekleştirmeyi düşündüğü 810 ada 21 parsel de bulunan Bolu Valilik binası ve bahçesi İçişleri Bakanlığı adına tahsisli olduğunu anımsatan Ümit, “Valilik binası, 210 yıldır bu amaç doğrultusunda kamu hizmetinde kullanılmaktadır.Diğer yandan 5018 sayılı kanunun 47. maddesinin 1. fıkrası gereğince Kamu İdarelerince kamu kurumlarına tahsis edilen taşınmazların tahsis amaçları dışında kullanılması yasal olarak mümkün değildir.Ancak ilgili Bakanlıkların müşterek muvafakatları ile bu amacın dışına çıkarılabilir” diye konuştu.

BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞININ 12 MİLYON 658 BİN 909 TL BORCU VAR!
“Yukarı Çarşı (Tarihi) Arasta Projesi’ için talep edilen katkı payı ödemesinin de belli yasal şartları bulunduğunu ifade eden Vali Ümit, “2863 sayılı Kanun’un değişik 12. maddesi ve ilgili yönetmeliğin 5. ve 6. maddeleri gereğince belediyeler tarafından, 2005 yılından itibaren, her ay tahakkuk etmiş olan emlak vergisinin % 10’nu kadar katkı payını bir sonraki ayın 10’una kadar, İl Özel İdaresi’nin katkı payı hesabına yatırılması gerekmektedir. Katkı payının süresi içerisinde İl Özel İdaresinin ilgili hesabına aktarılmasından belediye başkanı ve hesap işleri müdürü birlikte sorumludur. Oysa İl Özel İdaresi Kayıtlarının İncelettirilmesi neticesinde: Bolu Belediye Başkanlığının 2005 yılından bugüne kadar İl Özel idaresi katkı payı hesabına toplam 12 milyon 658 bin 909 TL borcu bulunmaktadır. Belediye bugüne kadar bu borcun sadece 5 milyon 750 bin 618 TL’sini ödemiştir. Halen 6 milyon 908 bin 290 TL borcu bulunmaktadır. Buna rağmen bugüne kadar Bolu Belediye Başkanlığına 3 milyon 138 bin 75 TL katkı payı geri ödemesi yapılmıştır” dedi.

BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI DIŞINDA HİÇBİR KURUMA KATKI PAYI GERİ ÖDEMESİ YAPILMADI
Bolu Belediye Başkanlığının, İl Özel İdaresinin ikazları üzerine borcunu yapılandırdığını sadece 772 bin 50 TL ödeme yaptığını vurgulayan Ümit, “Ayrıca Bolu Belediye Başkanlığı 2021 yılı için tahakkuk eden katkı payı borcunu halen beyan dahi etmemiştir. Bugüne kadar ödenek yetersizliği dolayısıyla Bolu Belediye Başkanlığı dışında hiçbir kuruma katkı payı geri ödemesi yapılamamıştır. Katkı payı fonundan faydalanmak için halen başka talepler de bulunmaktadır. Oysa bu fon’un taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payına dair yönetmeliğin 7.maddesi gereğince;il genelindeki tüm belediyeler ve İl Özel İdaresi arasında hakkaniyet ölçülerine uygun olarak kullanılması zorunludur. Sonuç olarak: Belirtilen gerekçelerle ve mevcut şartlarda, Bolu Belediye Başkanlığının 2 milyon 500 bin TL tutarındaki katkı payı iade talebi yasal olarak mümkün değildir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER