CHP MİLLETVEKİLİ ADAYINDAN ARÇELİK İŞÇİSİNE DESTEK

CHP Bolu milletvekili adayı Burak Cop Bursa sanayi işçisinin “eşit işe eşit ücret” sloganları ile ayağa kalkarak sarı sendika Türk Metal sendikasını yetkili sendika olarak tanımadıklarını ilan etmesi ve Bolu Arçelik işçisinin Bursa, Eskişehir işçi eylemlerini destek gösterisi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYINDAN ARÇELİK İŞÇİSİNE DESTEK

Cop açıklamasında “Sarı sendikacılığın yeri, tarihin çöplüğüdür” dedi.

 

Yurt genelinde Tofaş, Renault, Ford Otosan ve Türk Traktör fabrikalarında çalışan on binlerce işçinin; çalışma koşullarını, aldıkları ücreti ve Türk Metal Sendikası'nın sermaye karşısında işçiyi korumamasını protesto niteliğindeki eylemleri Bolu'ya da yayıldı. Dün ilimizdeki Arçelik fabrikasında çalışan yaklaşık 500 işçi vardiya çıkışı barışçıl ve demokratik bir eylem gerçekleştirerek hem Bursa'daki kardeşleriyle dayanışmalarını ifade ettiler, hem de Türk Metal Sendikası'na "Bolu'da da istenmiyorsun" mesajını verdiler. 

 

Türk Metal Sendikası "sarı sendikacılık" denince 1970'lerden beri akla gelen başlıca örnektir. Her zaman sermayeye ve sermayenin çıkarlarını kollayan sağ iktidarlara hizmet eden Türk Metal, 12 Eylül darbesiyle iyice palazlanmış bir kuruluştur. İşçi sınıfı zaman zaman Türk Metal'in sermaye ve iktidar yanlılığına isyan etmiştir. Ocak 1990'da, Eylül 1998'de, 2010 ve 2012 yıllarında işçiler Türk Metal boyunduruğuna karşı bayrak açtılar. Tüm bu direnişler kâh Türk Metal'den istifa edip Birleşik Metal İş'e geçen işçilerin patron zoruyla Türk Metal'e geri döndürülmesiyle, kâh öncü işçilerin işten atılmasıyla bastırıldı. 

 

Ancak öyle görünüyor ki bu sefer işçilerin isyanını bastıramayacaklar. Türk Metal Genel Başkanı Sayın Pevrul Kavlak 14 Mart 2015'te Türk Metal Bolu Şubesi Genel Kurulu'nda suret-i haktan görünerek "Yasal grev hakkını kullanan sendikalar, toplum gözünde suçlu ilan ediliyor. Bastırılmış ve sindirilmiş işçi sınıfı, greve bile çıkamıyor. Bundan büyük bir acı duyuyoruz" demişti. 

 

Ancak Sayın Kavlak sıkıyı görünce maskesini indirmiş ve gerçek yüzünü göstermiştir. Geçen hafta Eskişehir'deki bir toplantıda yaptığı konuşmada Bursa'daki direniş karşısında adeta bir hükümet yetkilisi gibi pozisyon almış ve tehdit de kokan şu ifadeleri kullanmıştır: "Artık yalanlara inanmayın. Bakanlık müfettişinin söylediği gibi, kendinizi tehlikeye atmayın. Artık bitirin. Bitirin ki çok geç olmadan, hiçbir namuslu, dürüst, çalışkan işçinin burnu bile kanamadan bu işi çözebilelim. Aramızdaki provokatörleri, ajanları, militanları ayıklayın". 

 

Sayın Kavlak, siz İçişleri Bakanı ağzıyla konuşadurun, işçi sınıfı sendikanızı ayıklamakta kararlıdır. Türk Metal'in halihazırdaki sendikacılık anlayışının adresi tarihin çöplüğüdür. Sarı sendikacılığın adresi tarihin çöplüğüdür. Günümüzde farklı konfederasyonlar altındaki sarı sendikalar bazen iktidara secde ederek, bazen şovenist demagojiye başvurarak, bazense her ikisini birden yaparak işçi sınıfını bölmeyi ve işbirlikçiliklerini örtmeyi hedefliyorlar. Ancak yolun sonuna geldiler.

 

Biz CHP olarak, iktidara geldiğimizde işçiler için neler yapacağımızı seçim bildirgemizde yazdık: Çalışma koşullarını; ILO, Avrupa Sosyal Şartı ve diğer AB mevzuatıyla uyumlu olacak şekilde yeniden düzenleyeceğiz. Haftalık çalışma süresini, ücrette bir azalma olmaksızın 40 saate indireceğiz. Sendikal hakların kullanım koşullarını, iş kolu ve işyeri barajlarıyla, toplu sözleşme yetki şartlarıyla ve benzeri hükümlerle kısıtlayan düzenlemelere son vereceğiz. Hak grevi ve dayanışma grevi gibi eylem biçimlerinin de gerektiğinde kullanılabilmesinin önünü açacağız. Bakanlar Kurulu'nun grevleri ertelemesini mümkün kılan düzenlemeleri iptal edeceğiz. 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 17:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 8 yıl Önce

bolu ya ayrı bir hava kattığın ortada. i̇yi ki geldin chp içinde sol değerler işçi sınıfı vs değerler senle ortaya konulmaya başladı cop teşekkürler.... ama tanju seçimi kayberderse senden bilir ona göre abisinin

SIRADAKİ HABER