CHP’DE MİLLETVEKİLİ ADAYI BOLLUĞU

2023 yılında yapılması beklenen seçimlere gidilirken, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)'nde milletvekilliği aday adaylığı için bir çok isim kulislerde konuşuluyor.

CHP’DE MİLLETVEKİLİ ADAYI BOLLUĞU

Bilindiği gibi Türkiye’de yaklaşık 7-8 ay sonra genel seçim var. Ülkede hem parlamento hem de cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası büyük değişim bekleniyor.

Değişim beklentisi parti kulislerinde hareketliliği de beraberinde getirdi.

Bu bağlamda özellikle muhalefet partilerinde bunu gözlemlemek mümkün…

2023 milletvekilliği seçiminde Bolu Cumhuriyet Halk Partisinde de hiç olmadığı kadar aday var.

Ankara’da 3 parlamenterle temsil edilen bir kent olan Bolu’da sadece CHP’de telaffuz edilen aday adayı sayısı 12…

Bu sayının süreç hızlandıkça daha da artması bekleniyor.

CHP’de aday adayı sayısının Bolu’da yüksek olmasının bir diğer önemli sebebi ise CHP’de Tanju Özcan baskısının ortadan kalkması…

Tanju Özcan’ın CHP’den geçici olarak ihraç edilmesi parti içinde bir ferahlama yarattığı gibi aday olmak isteyen birçok üyenin de önünü açtı.

Şimdi bu haberde 2023 yılı içerisinde gerçekleşecek seçimde Bolu CHP’de milletvekilliğine aday olmak isteyen isimleri değerlendireceğiz.

Ahmet Kurt; Çalışma hayatı boyunca sendikacılık yapan Kurt emeklilik sonrası serbest ticaretle uğraşıyor. Ahmet Kurt öteden beri CHP üyesi ve geçtiğimiz aylarda milletvekili aday adaylığını ilan etti. ‘Erken kalkan yol alır’ diyen Ahmet Kurt seçim çalışmalarına parti içi ve dışında devam ediyor.

Av. Ferit Atalay; 6 yıl Bolu Baro başkanlığı yürüten ve CHP’de yönetim kademelerinde çalışan Avukat Ferit Atalay uzun yıllardır CHP’den milletvekili olma çabası içerisinde idi. Bu arzusunu 2023 seçimlerinde gerçekleştirmek isteyen Atalay bu haber hazırlandığı tarihte aday adaylığını parti binasında açıklayacak.

Doçent Dr. Burak Cop; Önceki seçimlerde CHP’den milletvekili adayı olan Burak Cop 2023 seçimlerinde ismi aday olarak telaffuz edilenlerden. Katıldığı televizyon programları ile ülkenin tanıdığı isimlerden olan Cop’un Bolu’dan mı yoksa İstanbul’dan mı aday olacağı bilinmiyor.

Beyin Cerrahı L. Serdar Birgören; Fatma Hatun Hastanesi doktorlarından olan Beyin Cerrahı Serdar Birgören’in öncesinde devlet hastanelerinde yaklaşık 30 yıllık meslek hayatı var. Birgören’de 2023 seçimlerinde Bolu CHP listesinden milletvekili adayı olma düşüncesinde.

Özer Özcan; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı ve Kazakistan Almatı Büyükelçiliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği gibi önemli görevlerde bulunan Özer Özcan Makine Mühendisi. Yeniçağa ilçemiz doğumlu olan Özer Özcan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığında mesai arkadaşlığı bulunmakta. 2018 seçimlerinde Bolu’dan milletvekili adayı olan Özer Özcan’ın 2023 seçimlerinde de aday adayı olacağı kesin gibi gözüküyor.

Zuhal Toker Işın; Halen CHP Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüten Işın parti içinde etkili çalışmaları bilinen ve Bolu’daki kadın hareketine hep destek veren bir isim. CHP aday adayı listesinde tek kadın aday olan Zuhal Toker Işın’ın CHP Kadın kontenjan milletvekili adayı olarak listede yer alması kuvvetle ihtimal.

Rasim Özdemir; CHP’den ihraç Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yakın mesai arkadaşı olan Özdemir’in, Özcan parti içinde etkin iken milletvekili olmak için yandaşı olduğu haber kanallarında destek haberleri yaptırdığı biliniyor. Ancak son dönemde Özcan’a verilen ihraç kararı sonrası aday olabilme şansının az olduğu parti kulislerinde ifade ediliyor.

Ahmet Fidan;  Bolu Belediye Meclisi CHP’li üyesi, Ziraat Odası Başkanı Odası Başkanı olan Hakkı Fidan’ın oğlu Ahmet Fidan babası ile beraber köyleri dolaşarak CHP’li üyeler ve delegeler ile temas ediyor. Bu çalışmalardan netice alabilirse Ahmet Fidan’ın da milletvekili aday adayı olma niyetinde olduğu öğrenildi.

Cumhur Bandakçıoğlu; Duayen partili Yener Bandakçıoğlu'nun oğlu,  Cumhur Bandakçıoğlu CHP milletvekili aday liste sıralamasının en kuvvetli adaylarından. Aday adaylığını ilk olarak belediye meclisinde CHP'den ihraç Tanju Özcan’ın dile getirmesi, kendisine zarar verebilir. Bunu aşması gerekiyor.

Potansiyel Adaylar:

Yukarıda isimlerini yazdığımız CHP üyeleri 2023 seçimlerinde milletvekili adayı olmak için kollarını sıvayan ya da yakın zamanda adaylıklarını açıklayacak olan kişiler.

Bu isimlerin dışında potansiyel olarak aday adayı olma olasılığı olanlarda var ki onlardan da bahsetmemek olmaz.

Bu isimler partinin önemli isimlerinden olan eski il başkanlarından;

Hüseyin Cahit Çıngı… Çıngı önceki dönemlerde milletvekili ve belediye başkanlığı aday adaylığı başvurularında bulunmuştu. Çıngı’nın CHP Genel Merkezi ile yakın ilişkileri bulunuyor.

Erhan Beykoz… Erhan Beykoz CHP İl Genel Meclis üyesi ve önceki seçimlerde milletvekili aday adayı. Potansiyel olarak milletvekili aday adayı olma ihtimali yüksek.

Mehmet Karakaya… Karakaya uzun yıllardır CHP içerisinde birçok görevde bulunmuş parti ve Bolu’da tanınan parti emekçisi ve milletvekili adayı olma hususunda adaylığı en çok hak eden isimlerden.

CHP Genel Merkezinin Bolu aday listesini önseçimle mi yoksa merkez yoklaması yöntemi ile mi hazırlayacağı bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2022, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER