EMEP SEÇİM KARARINI DUYURDU

Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan Emek Partisi, seçime Yeşil Sol Parti listelerinden kendi adaylarıyla gireceğini açıkladı. Partiden yapılan bilgilendirmede ‘alan boşaltma’ ve ‘çok parti-tek liste’ formülleri için yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığı belirtildi.

EMEP SEÇİM KARARINI DUYURDU

EMEP Genel Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada kararın, "Emek ve Özgürlük İttifakı’nın geleceği, gelişmesi ve güçlenmesi" ve "İşçi sınıfı başta olmak üzere emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlerin parlamentoda temsil edilmesi için" alındığı vurgulandı.

Partinin açıklamasının tamamı şöyle:

Türkiye tarihinin en kritik seçimlerinden birisinin gerçekleşeceği günlerden geçiyoruz.

Tek adam yönetiminin yenilmesi ve sömürülen-ezilen halk kitlelerinin mücadelesinin ilerletilmesi partimizin güncel ve acil hedefidir. Bunun için Emek ve Özgürlük İttifakı ile birlikte yürüttüğümüz ortak mücadele çalışmalarını güçlendirmek önceliğimiz olmaya devam ediyor.

Bu anlayış ve tutumla, EMEP olarak 14 Mayıs 2023’te gerçekleşecek olan seçimlere Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bir parçası olarak katılmak için hazırlık çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İttifakımızın seçimlerden güçlü bir şekilde çıkması için seçim yeterliliği olan partilerin alan boşaltma yöntemi ve çok parti-tek liste formülüyle seçimlere girmesinin önemli olacağını bugüne kadar her vesileyle vurguladık. Bu yöntemin; ittifakımızın genişlemesi ve güçlenmesi için yeni katılım ve seçim iş birlikleri bakımından da yararlı olacağını dile getirdik.

Ancak, ittifakımızın bileşenleri ve dost güçlerle yaptığımız görüşmelerde bu sonuca ulaşamadık.

Gelinen noktada partimiz; somut politik koşulları ve halkımızın kendi talepleri için sürdürdüğü mücadelenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak:

1- Emek ve Özgürlük İttifakı’nın geleceği, gelişmesi ve güçlenmesi,

2- İşçi sınıfı başta olmak üzere emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlerin parlamentoda temsil edilmesi için,

Yeşil Sol Parti listelerinden, kendi adaylarıyla seçimlere katılmaya karar vermiştir.

Birlikte Kazanacağız

Halk Kazanacak!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER