İKTİDARA MUHALİF ORGANLARA JET HIZINDA SORUŞTURMA

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in itirafları ile ilgili yargıdan herhangi bir adım atılmazken; SOL Parti, Cumhuriyet Gazetesi, DİSK, TİP, HDP ve Can Dündar için ise jet hızında soruşturmalar açılıyor.

İKTİDARA MUHALİF ORGANLARA JET HIZINDA SORUŞTURMA

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in itirafları ile ilgili yargıdan herhangi bir adım atılmazken; yargı, iktidara muhalif organlara ise jet hızında soruşturma açıyor.
 

SON HAFTA İÇİNDE SOL PARTİLİ 13 KİŞİYE SORUŞTURMA

Hükümete yönelik astıkları pankartlar gerekçe gösterilerek son hafta içinde 13 üye hakkında cumhurbaşkanına hareket iddiasıyla soruşturma açıldı.

SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen, partiye yönelik baskıların arttığını belirterek “Son hafta içinde 13 üyemiz hakkında cumhurbaşkanına hareket iddiasıyla soruşturma açıldı. Üyemiz Çağdaş Oğul Arı, 5 yıl 6 ay ceza alarak tutuklandı” dedi.
 

“AÇIK Kİ İKTİDAR KİMSE SES ÇIKARMASIN İSTİYOR”

“Sarayınız, Mafyanız, Çeteniz, Tarikatınız Hepinizi Suçlusunuz Artık Yeter Hükümet İstifa” pankartlarının asılması ve bu içerikte açıklamaların yapılması üzerine baskıların arttığına dikkat çeken İşleyen, “Çorum’da ise daha enteresan bir soruşturma açılarak, ‘Salgında halk ölüyor, işsiz kalıyor zenginlerin çarkları dönüyor’ bildirisi nedeniyle de cumhurbaşkanına hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa sevk iddiasıyla işlem gerçekleştirildi” dedi. Geçen ay yirminin üzerinde üyelerinin İstanbul Sözleşmesi pankartları nedeniyle gözaltına alınarak haklarında soruşturma başlatıldığını aktaran Önder İşleyen, “Açık ki iktidar, kimse ses çıkarmasın istiyor” dedi. 

SOL Partili Çağdaş Oğul Arı’nın 5 yıl 6 ay ceza alarak tutuklanmasına tepki gösteren İşleyen şunları kaydetti: “Çağdaş’ın tutuklanması bu rejimin sınıfsal karakterinin de çarpıcı bir ifadesi. 301 işçinin katledildiği, Türkiye tarihinin en büyük emek cinayetlerinden birisi olan Soma davasında sorumlular aklandı, Çağdaş ise bu katliamı protesto ettiği için şimdi cezaevinde.”
 

BİLDİRİYE TOPLATILMA KARARI

Geçtiğimiz günlerde Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelen SOL Parti üyeleri, imza kampanyası başlatarak ‘Bu pisliği SOL temizler’ adlı bildiriyi dağıtmak istedi. Alana gelen emniyet ekipleri, bildirinin savcılık kararıyla yasaklandığını belirterek dağıtılmasını engellemek istedi. SOL Parti üyeleri, tüm engellemelere rağmen imza toplamaya ve bildiri dağıtmaya devam etti.
 

GAZETECİLERE SORUŞTURMA

Sedat Peker’in iddialarını haberleştiren Cumhuriyet Gazetesi için yargı harekete geçti. Jandarma komutanının şikâyeti üzerine Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ve Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş ifade verdi.
 

DİSK’E 1 MAYIS SORUŞTURMASI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi 15 kişiye soruşturma açıldı. Soruşturma gerekçesi ise 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak istemeleri oldu. Aralarında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da var.
 

CAN DÜNDAR’A KIRMIZI BÜLTEN

Henüz mafya lideri Sedat Peker için çıkartılmayan kırmızı bülten, gazeteci Can Dündar için talep edildi. Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek, MİT tırları davasından ayrılan dosyası kapsamında tutuklanması için yakalama emri çıkartıldı.
 

AHMET ŞIK HAKKINDA İKİ SORUŞTURMA

Türkiye İşçi Parti (TİP) Milletvekili Ahmet Şık hakkında iki soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada, Şık’ın çıktığı bir televizyon programında devlet aleyhine konuştuğu için soruşturma açıldığı ifade edildi.
 

HDP’YE YENİDEN KAPATMA DAVASI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasa Mahkemesi’nde yeniden açılan davanın ilk incelemesi için raportör görevlendirdi. Raporun 15 gün içinde tamamlanması ve Anayasa heyetine sunulması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 02:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER