KARSU: ŞAHLANAN EKONOMİ DEĞİL,ENFLASYON OLDU!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, “Tüketici fiyatlarındaki yıllık artışların, haziranda son 25 ayın en yükseğine ulaştığına dikkat çekerek “ Aylık bazda fiyatların en çok arttığı bölge yüzde 2,53 ile içinde “Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, ve Yalova’nın olduğu TR42 oldu” dedi.

KARSU: ŞAHLANAN EKONOMİ DEĞİL,ENFLASYON OLDU!

CHP Bolu İl Balkanı Kazım Karsu, son günlerde yapılan zamlara ilişkin açıklamalarda bulundu. AKP iktidarının “Temmuz ayında ekonomi şahlanacak” ifadelerini anımsatan Karsu, “Şahlanan ekonomi değil enflasyon oldu” dedi.

“ŞAHLANAN,EVİMİZE GÖNDERDİKLERİ FATURALAR”

“Aileler perişan, esnaf perişan, çiftçi perişan, sanayici perişan” diyerek geçim zorluğuna dikkat çeken Karsu, “Hükümet yetkilileri, temmuzda ‘ekonomi şahlanacak’ demişti. Şahlanan, evlerimize gönderdikleri faturalar; çarşı, pazardaki etiketler ve enflasyon oldu. Temmuz ayına girerken, önce yüzde 15 elektrik zammıyla çarpıldık. Sonra doğalgaz fiyatlarına yapılan, yüzde 12 ile yüzde 20’lik sözde güncellemeyle yandık. Yetmedi, üzerine LPG’ye gelen yüzde 8’lik fiyat artışıyla ne yapacağımızı şaşırdık. Aileler perişan, esnaf perişan, çiftçi perişan, sanayici perişan” ifadelerini kullandı.

ZAM YAĞMURU TEMMUZ AYINA KAYDIRILDI
Elektrik, doğalgaz ve LPG’ye yapılan zammın TÜİK enflasyonuna doğrudan katkısının 0,8 puan olduğunu vurgulayan Karsu, “Dolaylı etkileriyle birlikte ise 1,5 puan. Zam yağmuru temmuz ayına kaydırılarak, 11 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisine yılın ikinci yarısında verilecek aylık zammı törpülendi. 5,5 milyon memur ve memur emeklisinin ilk altı ay için alacağı enflasyon farkı düşürüldü. Bu zamları temmuz ayına öteleyerek, her bir memurun aylık 70 lirasını, her bir memur emeklisinin de aylık 49 lirasını kestiler” şeklinde konuştu.

MİLLETİN ARABA ALMASI ARTIK HAYAL
Yılın ilk altı ayında, TÜİK’e göre enflasyonun yüzde 8,45 olduğuna işaret eden CHP İl Başkanı Karsu; “Bağımsız iktisatçılardan oluşan, Enflasyon Araştırma Grubu’na göreyse 6 aylık enflasyon yüzde 19,16. Arada iki kattan fazla fark var. Diğer taraftan TÜİK’e göre yıllık enflasyon, 2019 Mayıs ayından bu yana, en yüksek seviyesine çıktı. Şahlanan ekonomi değil enflasyon oldu. Son bir yılda benzinli otomobil fiyatı yüzde 107, televizyon yüzde 100, bulaşık makinesi yüzde 74 zam gördü. Gençlerin yuva kurması, milletin araba alması artık hayal oldu” biçiminde konuştu.

ENFLASYON GİZLİCE TÜKETİR!
Açıklamasında kurbanlık fiyatlarına değinen Karsu, “Küçükbaş kurbanlık bin 500, büyükbaş payı 2 bin TL olmuş. Haziranda üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, 25 puanla tüm zamanların rekorunu kırdı. Çekirdek enflasyon göstergeleri de tüketici enflasyonun üzerinde kalmaya devam ediyor. Enflasyonun daha da azacağının işaretlerini veriyor. Enflasyon, dünyanın en acımasız vergisidir. En çok da fakirin, fukaranın satın alma gücünü, aç fare misali gizlice tüketir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER