KARSU:BELEDİYE YÖNETİMİ İLE PARTİMİZ ARASINDA ORGANİK BİR BAĞ YOKTUR!

Belediye yönetimi ile CHP'nin arasında organik bir bağ olmadığını belirten CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, "Bizim belediye başkanlarımız bağımsızdır, özverili çalışırlar. Biz onlara ancak arada bir yanlış olursa veya başka bir şey görürsek onları söyleriz. Yapıp yapmamak onların bileceği iştir"dedi.

KARSU:BELEDİYE YÖNETİMİ İLE PARTİMİZ ARASINDA ORGANİK BİR BAĞ YOKTUR!

Haber: Ahin ASLAN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, gazetemize gündeme ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 


“ALEVİLERİN VE BEKTAŞİLERİN CEMEVİ’NE İHTİYAÇLARI VARSA KENDİLERİ YAPTIRIR”
Bolu Belediyesi tarafından Borazanlar Mahallesi’nde yapılması planlanan camiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karsu, “Cami sayısının çok veya az olması cami ihtiyacını etkilemez. Eğer bir yerde camiye ihtiyaç varsa orada cami yapılır. Belediye, vatandaş, devlet yapar veya halk kendisi yapar. İhtiyaç varsa yapılır. İbadethaneler kutsal mekanlardır. Yapılmalarında bir mahsur yoktur. Ama çağa uygun ve gelecek kuşaklara bırakılacak bir eser olarak yapılmalıdır. Daha kaliteli, daha ileriyi gösteren ve daha çağdaş insanlara yol gösterici camilerin yapılması lazım. Yani sanat eseri camilerin yapılmasında fayda vardır diye düşünüyorum” diyen Karsu, Bolu’da Cemevi’ne ihtiyaç olup olmadığı sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Bolu’da Bektaşilerin ve Alevilerin Cemevi’ne ihtiyaçları varsa kendileri yaptırır diye düşünüyorum. Yoksa birilerinin ibadethanelerini başka birisinden para alarak yaptırmasını ben şey yapmıyorum.”

“SAADET PARTİSİ İL BAŞKANI AYIP ETTİ”
Saadet Partisi Bolu İl Başkanı İsa Sayın’ın geçtiğimiz günlerde bir basın açıklamasında Bolu Belediyesi tarafından Borazanlar Mahallesi’nde yapılması planlanan cami hakkında ‘Sayın başkanın CHP’li bir başkan olarak cami yapmasının gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum’ sözlerine tepki gösteren Başkan Karsu, “Saadet Partisi İl Başkanı İsa Sayın ayıp etti. Cumhuriyet Halk Partili bir belediye cami yapıyorsa şeklinde konuşmuş. Söylediklerinde bir yanlışlık var diye düşünüyorum. Cumhuriyet Halk Partililer bugüne kadar çok sayıda cami yaptırmıştır ve çok sayıda caminin de bakımını yaptırmışlardır. Camilerin ezan okunmasına, namaz kılınmasına sebep olan cumhuriyetin kurucularıdır. Bunu ben biraz yadırgarım, öyle bir şey olmaz. Bu ülkede herkes ibadetini yerine getirir. Cumhuriyet Halk Partisi de yapmıştır. Bundan sonrada yapacaktır. Bütün dünyaya meydan okumuş bir partinin ‘belediye başkanı cami yapıyor’ demek olmaz” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİYİ SAVUNUYORSAK HERKES İSTEDİĞİNİ HER ORTAMDA SÖYLEYEBİLMELİ”
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ‘Gazeteciler Cemiyetine üye olmayan arkadaşlarımızı ben gazeteci olarak kabul edemem’ şeklindeki açıklamalarını değerlendiren Karsu, “Bolu Belediyesi ile gazeteciler arasındaki ilişkiye ben karışamam ama Gazeteciler Cemiyeti’ne kayıtlı olsun olmasın gazetecilik mesleğini yerine getiriyorsa gazetecidir. Gazetecilik mesleği vatan görevidir. Ama illa Gazeteciler Cemiyeti’ne üye olup sonra gazetecilik yapacak diye bir şey yok. Bunu uygun bulmuyorum. Herkes istediğini insanların özel hayatına dokunmadan yapabilir diye düşünüyorum. Yoksa Gazeteciler Cemiyeti’ne üye misin değil misin diye davranılmaz. Benim anlayışım bu. Eğer demokrasiyi savunuyorsak herkes istediğini her ortamda söyleyebilmeli. Ama kimsenin özel hayatına dokunmamak, zarar vermemek şartıyla” şeklinde konuştu. Başkan Karsu, konuşmasında Bolu Belediyesi’nin bazı yerel gazetelere ilan ve reklam adı altında yüksek miktarda para verdiği haberlerini “Kimse kimseye durduk yere para dağıtmaz. Birisi bana para verse ben almam. Hak etmediğim şeyi almam. Gazetecilerde almaz diye düşünüyorum. İş yapıyorlardır diye alıyorlar diye düşünüyorum” şeklinde yorumladı.

“BELEDİYE YÖNETİMİ İLE PARTİMİZ ARASINDA ORGANİK BİR BAĞ YOK”
“Bolu Belediye yönetimi ile partimiz arasında organik bir bağ yok” diyen Karsu, “Bu ülkenin gerçekleri ne ise onu söyleriz. Aramızda konuşuyoruz, tartışıyoruz ama doğru yolu bulup o yoldan gidiyoruz. Ben belediye başkanının icraatlarına karşı değilim karışmıyorum zaten. Bizde öyle bir şey olmaz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediyelere müdahalesi söz konusu olmaz. Bizim belediye başkanlarımız bağımsızdır, özverili çalışırlar. Biz onlara ancak arada bir yanlış olursa veya başka bir şey görürsek onları söyleriz. Yapıp yapmamak onların bileceği iştir. Onların tasarruflarına kesinlikle karışmayız. Ama partimizin belediye meclis üyeleri başkanın üyeleridir. Biz belediyenin işlevlerine hiçbir zaman karışmadık, karışmayız da. Belediye kendi kendini yönetir. Tabi meclis üyelerine ihtiyaç olursa söyleriz. Ama illa da hayata geçirin demeyiz. Zaten Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir ana fikri vardır. Çalışanın yanında olmak, çalışmayana karışmamak. Bunlar belediyeyi yönetenlerinin işidir. Çalışan insanlar kimden, hangi partiden veya hangi görüşten olursa olsun çalışıyorsa veya çalışmıyorsa onun gereğini yapacak olan belediyedir. Belediye meclis toplantılarından önce grup toplantılarımız oluyor. Biz onlara şunları yapın demiyoruz. Onların yaptıklarını ve yapacaklarını dinliyoruz o kadar” değerlendirmelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2021, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER