KARSU:SURİYE'DE KAZANAN ESAD, KAYBEDEN İSE AKP'NİN ÜMMETÇİ VE İHVANCI POLİTİKALARI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” açıklamalarını eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, “Şeriatçı terör örgütü Taliban’la Türkiye’nin nasıl bir ortak noktası olabilir” dedi.

KARSU:SURİYE'DE KAZANAN ESAD, KAYBEDEN İSE AKP'NİN ÜMMETÇİ VE İHVANCI POLİTİKALARI

CHP Bolu İl başkanı Kazım Karsu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyareti öncesi yaptığı açıklamada “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözlerini değerlendirdi.

TALİBAN İLE TÜRKİYE'NİN DİN ANLAYIŞI FARKLI
“Kadınları kırbaçlamak başta olmak üzere, çalışan kadınları öldüren, yanlarında erkek olmadan evden çıkmalarını ve kız çocuklarının okumasını yasaklayan, ‘ oy kullandı diye’ insanların parmaklarını kesen, teknolojik aletleri batı icadı diye yakan şeriatçı terör örgütü Taliban’la Türkiye’nin nasıl bir ortak noktası olabilir? diyen Başkan Karsu; “Taliban ile Türkiye toplumunun din anlayışı elbette ki çok farklı, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları, Taliban’a diplomatik mesaj olarak değerlendirilebilir ama işin altında AKP-MHP hükümetinin Biden sonrası bozulan ABD ile olan ilişkilerini düzeltmek için yapmaya çalıştığı hamleler var. Kabil Havaalanı’nın korunması konusunda da ülkemiz Suriye ve Irak’ta olduğu gibi bataklığa saplanıp yeni çıkmazlara sürüklenebilir” dedi.


SURİYE’DE KAYBEDEN AKP’NİN ÜMMETÇİ VE İHVANCI POLİTİKALARI OLDU
Birleşmiş Milletlerin açıklamasına göre İdlip dışında Suriye’de savaşın bittiğini vurgulayan Başkan Karsu; “ Bayramda ülkelerine giden binlerce Suriyeli’yi görüyoruz. Hayati bir tehlike olsa bu kadar insan bayramlaşmaya gider mi? Sayın Genel Başkanımızın “Suriyelileri 2 yıl içinde göndereceğim” sözü anlaşılan hükümet cenahını çok rahatsız etmiş. Suriye’de kazanan Esad oldu, kaybeden ise AKP’nin ümmetçi ve ihvancı politikaları oldu. Suriyelilerden, AKP’nin içindekiler de dâhil olmak üzere birçok kesim rahatsız. Bir ülkenin geleceğine o ülkenin vatandaşları karar verir. Hiçbir ülke vatandaşı milyonlarca Suriyeli ile yaşamak zorunda bırakılamaz. Madem hükümet bu kadar kendine güveniyor yapsın bir referandum sonucunu görelim” ifadelerini kullandı.

“KIBRIS BARIŞ HAREKATININ MİMARI BÜLENT ECEVİT’TİR”
Kıbrıs Barış Harekâtının mimarının dönemin Başbakanı olan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit olduğunu söyleyen Başkan Karsu; “ Törenlere bakıyoruz sanki bu harekât Sayın Ecevit olmadan yapılmış gibi bir hava yaratılmak isteniyor. Oğuzhan Asiltürk’ün dâhil olduğu MSP kanadı bu harekâta cihat havası vererek bugün Suriye ve Irak’ta karşılaştığımız gibi bir duruma ülkemizi uğratacakken bunu Sayın Ecevit önlemiş bir askeri harekete “barış” ismini vererek 1974 yılından bu yana barış içinde yaşayan bir toplum anlayışını akıllıca inşa etmiştir. O yüzden kimse tarihi gerçekleri saptırmaya çalışmasın” biçiminde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER