KARSU:YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ,LAİK,DEMOKRATİK TÜRKİYE!

Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olarak kabul edilen Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, “Türkiye Bayrağı Son kale Ankara, sonsuza kadar bağımsızlığın, katılımcılığın, huzurun ve bereketin başkenti olarak kalmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

KARSU:YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ,LAİK,DEMOKRATİK TÜRKİYE!

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, 22 Ağustos - 13 Eylül 1921 tarihleri arasında süren ve Ankara hükümetinin zaferiyle sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yılı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

TARİHİN SAYFALARINA SIĞMAYACAK DESTANSI BİR MÜCADELE
22 Ağustos - 13 Eylül 1921 tarihleri arasında gerçekleşen ve 22 gün sürdüğü için “Dünyanın en uzun meydan muharebesi” olarak kabul edilen Sakarya Meydan Muharebesinin Türk Tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisi olduğunu vurgulayan Başkan Karsu,  “Tam 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’sı, Viyana’da başlayan geri çekilmeyi Haymana ve Polatlı’da durdurdu, Ankara, 22 gün 22 gece tarihin sayfalarına sığmayacak destansı bir mücadelenin kalbi oldu.  Bu an bir milletin, büyük önderin liderliğinde yeniden dirilmesidir. Ulusumuzun kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk, ünlü "Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz." sözünü bu savaşa atfen TBMM'de söylemiştir. Büyük Atatürk, Sakarya Meydan Muharebesi'ne kadar bir askeri rütbesi olmadığını, Osmanlı Devleti tarafından verilmiş olan rütbelerin yine Osmanlı Devleti tarafından alınmış olduğunu belirtir” dedi.

ANKARA,BAĞIMSIZLIĞIN BAŞKENTİ OLMAYA DEVAM EDECEK!
Açıklamasında Nutuk’ta yer alan ifadelere dikkat çeken Karsu, son olarak şunları söyledi:  “Nutuk'ta şu ifadeleri kullanır: "Sakarya muharebesi neticesine kadar, bir rütbe-i askeriyeye haiz değildim. Ondan sonra, Büyük Millet Meclisince Müşir (Mareşal) rütbesi ile Gazi unvanı tevcih edildi. Osmanlı Devleti'nin rütbesinin, yine o devlet tarafından alınmış olduğu malûmdur.” 13 Eylül 1683 tarihinde II. Viyana Kuşatması ile başlayan Türk geri çekilmesi yine bir 13 Eylül günü bu savaş ile durmuş, yeniden ilerleme başlamıştır. Bu yönden bu savaşın sembolik önemi de Türk Tarihi açısından çok fazladır. Türkiye Bayrağı Son kale Ankara, sonsuza kadar bağımsızlığın, katılımcılığın, huzurun ve bereketin başkenti olarak kalmaya devam edecektir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum. Yaşasın Tam Bağımsız, Laik, Demokratik Türkiye!”

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER