ÖZCAN İLE GERGERLİOĞLU ARASINDA IRKÇILIK TARTIŞMASI SÜRÜYOR

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan arasında gerilim sürüyor.“Irkçılık, ayrımcılık suçtur. CHP’nin bu insanı ihraç etmesi gerekir, çok nettir!”diyen Gergerlioğlu’na yanıt veren Özcan,“Asıl ırkçı sensin, asıl faşist sensin. Ben Türk milletinin mensubuyum” dedi.

ÖZCAN İLE GERGERLİOĞLU ARASINDA IRKÇILIK TARTIŞMASI SÜRÜYOR

Haber:Ahin ASLAN

Bolu Belediye Meclisi Kasım Ayı ikinci toplantısı Belediye Başkanı Tanju Özcan başkanlığında gerçekleştirildi.Toplantıda Tanju Özcan’ın geçtiğimiz günlerde yabancı uyruklu kişilere 10 kat daha pahalı su ücreti ile yabancı uyrukluların nikah ücretleri konusunda uygulamak istediği gündem maddeleri görüşüldü.

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın kentte yaşayan yabancılara yönelik ayrımcı uygulamalar içeren teklifleri Bolu Belediye Meclisi'nde onaylandı.CHP’li iki meclis üyesinin çekimser oylarına karşın kabul edilen karara göre yabancı uyruklu kişilerin Bolu Belediyesine başvurarak evlenmesi halinde nikah ücreti 100 bin lira, suyun metreküpü ise 2,5 dolar olarak belirlendi.

Birçok kesimden Tanju Özcan’ın ayrımcı uygulamalarına tepkiler peş peşe gelirken HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’da TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Tanju Özcan üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslendi.

Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ çıkışına değinen Gergerlioğlu, “Irkçılık, ayrımcılık suçtur. Utanç verici haldir! CHP’nin bu insanı ihraç etmesi gerekir, çok nettir! Eğer ki helalleşmek istiyorsa, ırkçılık yapan birisini de partisinden ihraç ederek insan hakları savunucuları ile de helalleşsin Sn. Kılıçdaroğlu’na da bu mesajı iletiyorum!” ifadelerine yer verdi.

Bolu Belediyesi’nde basın toplantısı düzenleyen Tanju Özcan ise Gergerlioğlu’nun açıklamalarına yanıt verdi.

“ETNİK KÖKEN ÜZERİNDEN KONUŞMUYORUM”
“Türk milleti derken etnik köken üzerinden konuşmuyorum” diyen Özcan, “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde benim fotoğrafımı göstermek suretiyle utanç duyduk. Bana ırkçı diyor, bana faşist diyor. ‘CHP bu ırkçı ve faşisti partiden atsın’ diyor. Şimdi bir, düne kadar kendi belediyelerine kayyum atanıyor diye ortalığı ayağa kaldırıyorlardı. Bu konuda üç nokta koyuyorum sadece. Sen kimsin ya? Sen terör örgütü uzantısı, bebek katili, Amerika'nın kontrolünde taşeron bir örgütün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sözcülüğünü yapan bir adamsın. Bugüne kadar diyebildin mi? Şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet diledin mi bugüne kadar? Bugüne kadar kandırılmak suretiyle dağa çıkan Kürt gençlerinin ölümünden üzüntü duyduğuna dair herhangi bir şey söyledin mi?” ifadelerine yer verdi.

“BANA IRKÇI DİYOR”
Gergerlioğlu’nu ırkçılıkla suçlayan Tanju Özcan,“Sen bir şehit ailesini ziyaret edip Allah rahmet eylesin dedin mi? Sen bu PKK terör örgütüne bir gün siz terör örgütüsünüz diyebildin mi? Asıl ırkçı sensin, asıl faşist sensin. Ben Türk milletinin mensubuyum. Türk milleti derken de etnik köken üzerinden konuşmuyorum kardeşim. Bu ülkede etnik kökeni farklı insanlar var. Etnik köken şereftir. Ben manavım, etnik olarak. Çerkez olanlar var bu ülkede. Kürt olanlar var. Alt kimlikleriyle insanlar gurur duyar. Ama milletlerin bir de öz kimliği olur. İşte Türkiye'deki Boşnakların, Çerkezlerin, Kürtlerin, Manavların, Yörüklerin üst kimliği Türk milleti tanımıdır. İşte bu Gergerlioğlu gibi adamların derdi de bu milleti dağıtmak, bölmek, parçalamak. Çıkmış bana ırkçı diyor, faşist diyor. Hadi oradan” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER