ÖZGÜR ÖZEL'DAN 'ARA SEÇİM' AÇIKLAMASI:YAPILACAK SEÇİM GENEL SEÇİM DEĞİLDİR!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 11 milletvekilinin istifası durumunda ara seçime gidileceğini gündeme getiren Tanju Özcan'ın sözlerini değerlendirdi.

ÖZGÜR ÖZEL'DAN 'ARA SEÇİM' AÇIKLAMASI:YAPILACAK SEÇİM GENEL SEÇİM DEĞİLDİR!

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM’de bir basın toplantısı düzenlendi. Özel, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın “11 tane cesur yürekli milletvekili lazım. 11 vekil istifa ederse 30 milletvekiline ulaşacak boşalan vekillik sayısı, bu durumda da TBMM ara seçim yapma kararı alacak. 11 cesur yürek kim olabilir?” açıklamasını değerlendirdi.

MİLLETVEKİLLERİNİN YÜZDE BEŞİ…
Açıklamasında 'Sine-i Millet' tartışmasını anımsatan Özel, "Bu konuda geçmişte Tanju Bey’in de ifadeleri vardı. Bu yaptığı açıklama şöyle bir yanlış anlaşılmayı doğurmasın. Anayasa, Meclis’te bulunan milletvekillerinin yüzde beşinin, yani 30 milletvekilinin boşalması durumunda, seçimlere bir yıl kalmamışken ara seçime gidileceğini söylüyor. Ara seçime gidilmesi, boşalan milletvekilleri açısından… Yani bir partinin bütün milletvekilleri istifa etse de yapılacak seçim genel seçim değildir. Bu bir seçenek olarak önümüzde uzun süredir var. Böyle bir şey yaparak, bunu erken seçim yapmayan iktidarı bir şekilde kantara çıkarma ve kaybettiği halk desteğini bir erken seçim marifetiyle gözler önüne serme bir siyasi seçenek olarak durmaktadır. Bu bir genel seçim doğuran sonuç değil bir ara seçim doğuran sonuçtur" ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER