SOL PARTİ BOLU'DA SOKAĞA ÇIKTI:ZAMLAR GERİ ALINSIN!

Yılın ilk saatlerinde elektrik ve doğalgaza yapılan zamları protesto etmek için İzzet Baysal Anıtı önünde basın açıklaması düzenleyen SOL Parti üyeleri, “Enerji şirketlerini zenginleştirip, halkı yoksulluğa, karanlığa iten bu iktidar bir an evvel ülkenin başından defedilmelidir. Artık yeter! Yurttaşın bu iktidara dayanacak bir dakikası bile kalmadı” dedi.

SOL PARTİ BOLU'DA SOKAĞA ÇIKTI:ZAMLAR GERİ ALINSIN!

Haber:Ahin ASLAN

SOL Parti, yeni yılla birlikte art arda gelen zamlara karşı İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Malatya, Eskişehir ve Bolu’da sokağa çıktı.

Bolu’da İzzet Baysal Anıtı önünde bir araya gelen SOL Parti üyeleri, "Zamlar geri alınsın" talebini dile getirdi.Eylemde, 'Cesaretiniz varsa halkın gözüne bakın. Zamlara, pahalılığa yeter! Elektrik ve doğalgazda zamlar geri çekilsin, yüzde 18 olan KDV sıfırlansın' yazılı pankart açan üyeler, “Zam, zulüm, işsizlik. İşte AKP” ve "Hükümet istifa" sloganları attı.Vatandaşın da dikkatle izlediği açıklamayı SOL Parti Bolu İl Örgütü adına SOL Parti İl Başkanı Dilara Kurtuluş, okudu. Kurtuluş,AKP iktidarına dayanacak bir dakikası bile kalmadığını söyledi.

“YENİ ZAM VE VERGİLERLE HALKI SOYDULAR”
Tek adam rejiminin yarattığı güvensizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve keyfiliğin krizi daha da derinleştirdiğini ifade eden Kurtuluş, “Erdoğan’ın fantastik tezleri, TÜİK’in sahte verileri, bir NAS bir ÇİN modeli derken ülkemiz felaketten felakete sürüklendi. Üç ayda dövizi de faizi de enflasyonu da yükseltmeyi başardılar! Her adımda yeni zam ve vergilerle halkı soydular. Bunu da başarı olarak sunup övündüler! Bu soygun yeni yılın ilk günü elektrik ve doğalgaz zamlarıyla devam etti. Enerji şirketleri zenginleşsin diye bizler soğuğa ve karanlığa mahkum edildik” dedi.

YURTTAŞIN DAYANACAK BİR DAKİKASI DAHİ YOK!
AKP iktidarının bir an evvel ülkenin başından defedilmesi gerektiğini vurgulayan Kurtuluş, “Artık yeter! Yurttaşın bu iktidara dayanacak bir dakikası bile kalmadı. Enerji girdileri fiyatlarında son bir yıl içindeki olağanüstü artışlar nedeniyle, faturalarını ödeyemedikleri için elektriği ve gazı kesilen milyonlarca konut abonesine, aynı sorunları yaşayacak on binlerce küçük işyeri sahibi de eklenecektir. Kara kışın ortasında, bu hayat pahalılığı ve ekonomik kriz içinde yurttaştan daha fazla fedakarlık beklemek aymazlıktır. Fedakarlık yapacak birileri varsa bu ülkenin kaynaklarını yağmalayanlar, paralarına para katanlardır” diye konuştu.

ZAMLAR GERİ ÇEKİLSİN!
“İktidar zenginlerin, mega şirketlerin, patronların iktidarıdır! İşçiler, emekçiler, köylüler için felakettir! Bu iktidarı gönderelim, bizden çaldıkları her şeyi GERİ ALALIM!” diyen Kurtuluş talepleri sıralayarak birlikte mücadele çağrısında bulundu:

1.Elektrik fiyatlarındaki artışlar fahiştir, kabul edilemez. Zamlar geri çekilsin.

2. Ne şekilde tarif edildiği tartışmalı bir sosyal yardım programı yerine, sayıları her gün artan enerji yoksulluğunu ortadan kaldırmak için 4 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayacak miktar olan 230kwh elektrik ücretsiz olmalıdır.

3. Konutlarda elektrik, doğalgaz ve suya yansıyan KDV sıfırlanmalıdır.

4. Maddi imkansızlık nedeni ile elektrik, doğalgaz, su faturalarını ödeme zorluğu çekenlerin elektrik, gaz ve suyu kesilmemeli, bu ihtiyaçlar kamu kaynaklarından sağlanıp, halkın karanlıkta, soğukta ve susuz kalmaları önlenmelidir.

5. Hızla artan fiyatlar karşısında düşük ücretleri hızla eriyen çalışan ve emeklilerin gelirleri insanca yaşamalarına imkan verecek düzeye yükseltilmelidir.

6. Özelleştirmeler iptal edilmeli, özelleştirilen tüm enerji üretim ve dağıtım kurumları geri alınmalıdır.

Acil taleplerimiz için, geleceğimiz için birlikte mücadele edelim!”

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 02:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER