SOL PARTİ BOLU İL YÖNETİMİ: YÖNETEMİYORSUNUZ!

Ankara’nın Altındağ ilçesinde iki grup arasında çıkan ve Emirhan Yalçın’ın (18) ölümünün ardından yapılan saldırılara ilişkin açıklamalarda bulunan SOL Parti Bolu İl Yönetim Meclisi, “Mültecilere yönelen şiddetin, linç girişimlerinin, talanın, nefret söyleminin, ırkçılığın ve ayrımcılığın karşısındayız” dedi.

SOL PARTİ BOLU İL YÖNETİMİ: YÖNETEMİYORSUNUZ!

Ankara'nın Altındağ ilçesinde Emirhan Yalçın isimli bir gencin bir Suriyeli tarafından öldürülmesinin önceki gün Altındağ ilçesine bağlı Ulubey, Önder ve Battalgazi Mahalleri’nde yaşayan Suriyeli sığınmacılar, saldırıya uğradı.Ev ve iş yerlerine saldıran ırkçı grup, zaman zaman tekbirler getirdi. Suriyeli sığınmacılara dönük ırkçı sloganların da atıldığı saldırıda, bazı sığınmacıların yaralandıkları görüldü. İş yerleri de basılan sığınmacıların bir bölümü, yaşadıkları mahalleleri terk etmek zorunda kaldı.

Saldırıya ilişkin SOL Parti Bolu İl Yönetim Meclisi tarafından ‘YÖNETEMİYORSUNUZ’ başlığı ile yapılan açıklamada, “Bu insanlık dışı vahşetin arkasında iktidarın biriktirdiği sorunlar, dayattığı çözümsüzlükle birlikte düzen muhalefetinin çözümsüzlüğü, yerel yönetimlerin körüklediği düşmanlık ve derinleştiren milliyetçi politikaları var. Ne yurttaşların ne de mültecilerin güvenli yaşam alanını oluşturmayan, mülteci sorunuyla ilgili bütün sorumluluğu halkın omuzlarına yükleyen Saray rejiminin sorumsuzluğu bu sonuçları ortaya çıkardı” denildi.

MERKEZİ VE YEREL İKTİDAR YANLIŞ POLİTİKALAR İZLEMEKTE
SOL Parti Bolu İl Yönetim Meclisi tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:
“Önceki akşam Altındağ’da yaşanan olaylar büyük bir tehlikeyi işaret ediyor. Bu insanlık dışı vahşetin arkasında iktidarın biriktirdiği sorunlar, dayattığı çözümsüzlükle birlikte düzen muhalefetinin çözümsüzlüğü, yerel yönetimlerin körüklediği düşmanlık ve derinleştiren milliyetçi politikaları var. Ne yurttaşların ne de mültecilerin güvenli yaşam alanını oluşturmayan, mülteci sorunuyla ilgili bütün sorumluluğu halkın omuzlarına yükleyen Saray rejiminin sorumsuzluğu bu sonuçları ortaya çıkardı. Altındağ’da öncelikle Emirhan Yalçın’ın hayatını kaybetmesine, ardından mültecilerin evlerinin taşlanmasına, mahallelerinin basılıp dükkânların yağmalanmasına kadar varan olaylar silsilesine neden olan esas şey merkezi ve yerel iktidarların izlediği yanlış politikalardır.”

İKTİDAR, TÜRKİYE’Yİ ABD’NİN TAMPON BÖLGESİ HALİNE GETİRMEKTEDİR
“Kentimizde dahi, merkezi iktidarın sorumsuzluğuna denk mülteci karşıtlığı üzerinden seçmen hesabı yürüten yerel iktidar da, yakın dönemde kolluk kuvvetlerini işaret ederek göçmenlerin il sınırlarına taşınması için gerekeni yapabileceklerini iddia etmişti. CHP’li yerel yönetimin savunduğu göçmen karşıtı politikalar, elinde olmayan sebeplerle ülkesini terk eden insanlarda büyük korku yaratmış, kimi göçmenler evlerini yaratılan korku iklimi dolayısıyla terk etmek zorunda kalmıştır. Siyasi iktidarın basiretsiz ve aciz dış politikaları nedeniyle bugün ABD, NATO ve AB’nin maşa olarak kullanmakta olduğu Türkiye’ye düzensiz, kayıtsız, kontrolsüz bir mülteci akışı gerçekleşmektedir. Biden’la yapılan son görüşmede, ABD’den güç alabilmek için Afganistan’da “nöbet” üstlenen, rüşvet karşılığında Geri Kabul Anlaşması imzalayan iktidar, Türkiye’yi ABD’nin ve Batı’nın “tampon bölgesi’ haline getirmektedir.”

İKTİDAR, MÜLTECİLERE İLİŞKİN SORUMLULUK ÜSTLENMEMEKTEDİR!
“İktidarın izlediği bu politikanın emek piyasasında yarattığı rekabetten gündelik hayatta tetiklediği kültürel çatışmalara kadar uzanan pek çok nedenle ortaya çıkardığı gerilim, bundan nasıl nemalanacağından, nasıl çıkar sağlayacağından gayrısını düşünmeyen egemen sınıfların ve uşaklık ettikleri emperyalistlerin işine geliyor! AKP’li aparatlar tarafından açıkça belirtildiği gibi, bir kısım burjuva, kayıt dışı ve ucuz işgücü olarak gördüğü mültecilerin emeğine göz dikmekte, iktidar batılı emperyalist entegrasyondan mültecileri bahane ederek para sızdırmakta, fakat mültecilerin yaşam hakkını sağlayacak sosyal politikaları üretmekten inatla uzak durmakta, ülkeye aldığı mültecilere ilişkin hiçbir sorumluluk üslenmemektedir.”

İKTİDAR, KAOSTAN NEMALANMAYI HUY EDİNDİ
“Düzen muhalefetinde uzanımlarını bulan başka burjuva hizipler ise, kentimizde de görüldüğü üzere örtülü ya da açık olarak nefret söylemini körüklemekte, ırkçılığa varan bir yabancı düşmanlığı yapmakta, bu sayede iktidara galebe çalacağını düşünen kolaycı bir siyasetle yangına benzin dökmekten geri durmamaktadır. AB ülkeleri ve emperyalist blok da sürekli olarak Türkiye’nin mülteciler için güvenli ülke olduğundan dem vurmakta, AKP iktidarına rüşvet vererek kendi yaratıkları savaş ortamının kefaretinden uzak durmak istemektedirler. SOL Parti olarak, mültecilere yönelen şiddetin, linç girişimlerinin, talanın, nefret söyleminin, ırkçılığın ve ayrımcılığın karşısındayız. Önceki akşam Altındağ’da gerçekleştirilen saldırının kalabalığa karışan failleri kadar, kentlerde evinden göçmenleri attıracak sağcı ideolojilerle azmettiriciliğe soyunan burjuva muhalefeti ile kaostan nemalanmayı huy edinmiş iktidar temsilcileri de aynı cürmün ortağıdır!”

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 02:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER