SOL PARTİ: ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ!

SOL Parti Bolu İl Örgütü, Gerede'de Halavet Jelatin Fabrikası'nda gerçekleşen iş cinayetini kınadı.

SOL PARTİ: ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ!

SOL Parti Bolu İl Örgütü, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla Gerede'de Halavet Jelatin Fabrikası'nda gerçekleşen iş cinayetini kınadı. İl Örgütü tarafından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"Gerede Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Halavet fabrikasında alınmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri yüzünden 3 işçi amonyak, karbonmonoksit ve hidrojen sülfür gazlarından zehirlenerek iş cinayetinde hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden emekçilerin ailesine, yakınlarına ve mesai arkadaşlarına baş sağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.
AKP iktidarının da desteğini arkasında hisseden sermaye grubu, “ilk 1000 ihracatçı firma” listesinde de yer alan Halavet şirketi almadığı önlemler ve kurduğu sömürü çarkları üzerinden büyümeye devam ediyor.
Sermayenin daha fazla kâr hırsı yüzünden 3 işçi arkadaşımızı kaybettiğimiz fabrikanın açılışı geçtiğimiz sene Sanayi ve Teknoloji Bakanı başta olmak üzere birçok AKP’li vekil ve başkanın katılımı ile şirkete övgüler ile gerçekleşmişti. 

İNSANCA ÇALIŞMA KOŞULLARI EN TEMEL HAKKIMIZDIR! 
Türkiye’de 2022 yılının ilk 8 ayında 1202 işçi çalışırken iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 
Kötü çalışma koşulları ve alınmayan önlemler sonucunda milyonlarca emekçi ya iş cinayetlerinde hayatını kaybetmekte ya da iş hastalıklarına yakalanmakta.
Gökçesu’da madende, Köroğlu dağlarında ağaç kesiminde, Organize Sanayi Bölgelerinde fabrikalarda çalışırken ölmek istemiyoruz! 
Artık yeter! 
Emekçilerin üzerinden bir avuç sermayedarın zenginleşmesine dur diyelim! Sömürü düzenini birlikte yıkmak için mücadele edelim!"

NE OLMUŞTU?

Bolu’nun Gerede ilçesinde bulunan jelatin fabrikasında sızan gazdan zehirlenen üç işçi yaşamını yitirirken bir işçi ise ağır yaralandı. İş cinayetinin yaşandığı Halavet Jelatin Fabrikası'nın açılışına ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile AKP'li Bolu milletvekilleri gerçekleştirmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2022, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER