SOL PARTİ:AKP FELAKETİ SON BULSUN!

SOL Parti Bolu Yönetim Meclisi,17 Ağustos Marmara Depremi’nin 22. yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Açıklamada, “AKP, aradan geçen 22 yıl sonrasında kentimizin de dahil olduğu yüksek deprem riski bulunan iller için hiçbir bilimsel ve sahici çalışma yürütmemiş, geçici ve müteahhit yanlısı girişimlerle halkı kaderci itikatlarla teslim etmiştir” denildi.

SOL PARTİ:AKP FELAKETİ SON BULSUN!

Türkiye’de her deprem sonrası büyük yıkım yaşanıyor. Ülkenin dört bir yanında yurttaşlar yangın ve su taşkınları ile boğuşurken AKP iktidarının her felaket sonrasından vatandaştan para toplamanın derdinde.

AKP, AFET POLİTİKALARINDA SEÇMEN HESABI GÜDÜYOR
17 Ağustos Marmara Depremi’nin 22. yıl dönümünde iktidarın hala afetlere karşı bir politikasının olmamasının cezasını yine vatandaş ödüyor. Marmara Depremi’nin yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulunan SOL Parti Bolu İl Yönetim Meclisi, AKP’nin afet politikalarını dahi bilimsel saiklerden ziyade seçmen hesabı olarak gördüğünü belirtti.

HALK KADERCİ İTİKATLARA TESLİM EDİLDİ
AKP iktidarının Bolu dahil yüksek deprem riski bulunan iller için hiçbir bilimsel ve sahici çalışma yürütmemiş, geçici ve müteahhit yanlısı girişimlerle halkı kaderci itikatlarla teslim ettiği vurgulanan açıklamada, “Güneyde yaşadığımız yangınlar ile Van’da ve Batı Karadeniz’de yaşanılan su taşkınları sonucu hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı saygıyla anıyor, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Afetlerle sarsılan ülkemizde 17 Ağustos Büyük Marmara Depreminin yıldönümündeyiz. Yakın zamanda yaşanılan afetlerde kendisini küresel iklim değişikliği mağduru olarak gösteren AKP, aradan geçen 22 yıl sonrasında kentimizin de dahil olduğu yüksek deprem riski bulunan iller için hiçbir bilimsel ve sahici çalışma yürütmemiş, geçici ve müteahhit yanlısı girişimlerle halkı kaderci itikatlarla teslim etmiştir” denildi.

İKTİDAR, OLASI BİR DEPREMİN TÜM SONUÇLARINDAN SORUMLUDUR
Olası bir deprem felaketine ne Bolu’nun ne de Türkiye’nin hazır olmadığı ifade edilen açıklamada, “Olası bir deprem afetine ne kentimiz ne de ülkenin bütünü hazır değildir. Afet politikalarını dahi bilimsel saiklerden ziyade seçmen hesabı olarak gören merkezi ve yerel iktidarlar bölgemizde yaşanılacak olası bir büyük deprem sonucu açığa çıkacak tablodan doğrudan sorumludurlar. Her krizde servet sahiplerinin borçlarını silenler, ‘af’ adı altında kaçak yapılara müsemma gösterenler, afet anı ve sonrası için hiçbir bilimsel gayret içinde olmayanlar ülkemizi harap ettiler. Milyonluk uçaklarda ve saraylarında afet seyredenler, milyonluk araçlarla ulaşım sağlayan sözde kamu görevlileri, memleketin sorunlarına çözüm üretemezler. Merkezi ve yerel iktidarlar eliyle bir avuç çıkar çevresini beslemek için kentlerimiz yağmalanıyor, doğamız tahrip ediliyor, yurttaşlarımız için seferber olduklarını iddia eden ‘çay’ dağıtıcıları afet anı ve sonrasına dair hiçbir girişimleri olmadığını bir kez daha gözler önüne seriyor” ifadelerine yer verildi.

AKP İKTİDARI, FELAKET İKTİDARIDIR!
Bolu’nun yürütülen turizm projeleri ile rant alanına dönüştürülmek istendiğine dikkat çekilen açıklamanın devamı şöyle: “Halkımız her felakette IBAN numarası atıp halktan para isteyen iktidarı tarihin kara sayfalarına kapkara puntolarla yazacaktır. Sözde turizm kaynaklarının geliştirilmesi ve istihdam olanaklarının genişletilmesi bahanesiyle, yürüttükleri projelerle kentimizi rant alanına çevirenleri gayet iyi biliyoruz. Yurttaşlarımızı yarattıkları tahribatlarda kaderine terk eden yönetim anlayışını reddediyoruz. Siyasi iktidar eliyle çürümeye yüz tutmuş memleketimizin her köşesinde geleceği ve mücadeleyi örgütlemeye devam edeceğiz. Deprem bölgesinde yer alan kentimiz için derhal ciddi ve bilimsel afet yönetim planı oluşturulmalı, kağıt üstündeki teknik olmayan tüm yaklaşımlar reddedilmeli; afet öncesi, afet anı ve afet sonrası için tüm kent muhataplarını dahil eden gerçekçi bir çalışma en şeffaf haliyle yürütülmelidir. Sol Parti İl Yönetim Meclisi olarak bir kez daha hatırlatıyoruz; bu memleketi yangın yerine, taşkın yerine kısacası afet ülkesi haline getirenlerin bu ülkeyi yönetemediği gayet açıktır. Bu felaket iktidarından ülkemizi kurtarmak ise boynumuzun borcudur.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2021, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER