TANJU ÖZCAN'DAN MUHALEFETE ÇAĞRI

TANJU ÖZCAN'DAN MUHALEFETE ÇAĞRI

Göçmenlere yönelik ifadeleri nedeniyle gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sosyal medya hesabından muhalefeti eleştirerek, "Samimi iseniz ülkenin bekası için 'sine-i millete dönün" dedi.

CHP'den Bolu Belediye Başkanı olarak seçilen ve göçmenlere yönelik kullandığı ifadeler nedeniyle eleştirilen Tanju Özcan, sosyal medya hesabından muhalefete seslendi. Parlementonun işlevsiz olduğuna dikkat çeken Özcan, muhalefete sine-i millete dönme çağrısında bulundu.

“ESNAF ÇARESİZ, HÜKÜMET BECERİKSİZ”
Özcan, sosyal medya hesabından yayımladığı paylaşımda, “Ülkem sığınmacı istilasına uğradı, parlementonun işlevi kalmadı, gençler işsiz, esnaf çaresiz, hükümet beceriksiz. Buna karşın muhalefet yarım ağız erken seçim çağrısı yapıyor… Samimi iseniz ülkenin bekası için sine-i millete dönün! Mevzu vatansa koltuk teferruattır" ifadelerine yer verdi.

“BEN ATATÜRK’ÜN CHP’SİNİN ÖZ EVLADYIMI”
Tanju Özcan’ın paylaşımına birçok kullanıcı tepki gösterdi. Kısa süre sonra tepkilere yanıt veren Özcan,Ben bugün memleketimin bekasını düşünerek düşüncelerimi kamuoyu ile gizli bir ajandam olmaksızın paylaştım. Birileri başka partilere göz kırptığım şeklinde algılamış. Hiçbir yere gitmiyorum. Ben Atatürk’ün CHP’sinin öz evladıyım” diyen Özcan paylaşımını Pir Sultan Abdal’ın ‘Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan’ sözü ile bitirdi.SİNE-İ MİLLETE DÖNMEK NE ANLAMA GELİYOR?
Türk siyasi tarihinde siyasi temsil meşruiyetini yitirdiği düşünülen TBMMden çekilerek siyasete halk içinde devam etmek anlamında kullanılan bir ifadedir. Türkiye tarihinde her dönemde birçok siyasetçi tarafından dile getirilmiş olsa da fiili olarak şimdiye kadar herhangi bir siyasi parti tarafından uygulanmamıştır. İfade, Türkiye siyasi tarihinde çok partili döneme geçişle birlikte kullanılmaya başlanmıştır.1946 genel seçimlerinde usulsüzlük yapıldığını iddia ederek seçimlerin şaibeli olduğu gerekçesiyle DP’li bazı milletvekilleri sine-i millete dönmeyi istemiş ancak bu gerçekleşmemiştir. Sine-i millete dönmeyi fiili olarak günümüze dek gerçekleştiren tek kişi 1989'da Turgut Özal’ın cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası milletvekilliği görevinden istifa eden DYP üyesi Murat Sökmenoğlu'dur. Turgut Özal'ın mecliste gerekli oy oranını almadan seçildiğini ifade ederek bu durumu protesto amacıyla istifa etmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER