TANJU ÖZCAN, TOPU TACA ATTI!

Bolu Belediyesi meclis toplantısının Ağustos ayı birinci oturumunda açıklamalarda bulunan Tanju Özcan, yabancılara yönelik uygulamak istediği ayrımcı politikalarda tribünlere oynayarak topu taca attı, meclis üyelerine söz hakkı vermedi.

TANJU ÖZCAN, TOPU TACA ATTI!

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancıların kullandığı su ve katı atık ücretlerine 10 kat zam yapılacağına ilişkin gündem maddesinin ‘görüşülemediği’ Ağustos ayı meclis toplantısının birinci oturumunda sadece kendisi açıklamalarda bulundu.

OY ÇOKLUĞU İLE HAVALE EDİLDİ
Bolu’da yaşamak isteyen yabancılara seslenen Özcan, “Buradaki sığınmacılara sesleniyorum. Siz bir tercih hakkı kullandınız. Bolu’da kalırsanız bu tür uygulamalara maruz kalırsınız. Kabul etmezseniz ve başka bir belediye sizi çağırırsa taşınmanıza yardım ederiz” şeklinde konuştu. Önergeyi meclisin oylamasına izin vermeyen Özcan, önergeyi ‘oy çokluğu’ ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildiğini belirtti. Oturumda kimseye söz hakkı vermeyen Özcan, meclis üyelerine sallama çay fırlatarak oturumu kapattı.

MİLLETVEKİLLİĞİNDEN KALMA ALIŞKANLIĞI OLSA GEREK!
Meclis toplantısı süresince ulusal bir politikacı gibi çizgi izlemeye çalışan Özcan, meclis üyelerinin önergeyi değerlendirmesine izin vermeyerek topu taca fırlattı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ABD Başkanı Biden ve Trump hakkında kırmızı bülten çıkarmasını talep eden Özcan, 310 bin nüfuslu bir kentin belediye başkanı olmasına rağmen 83 milyon vatandaşı idare ediyormuş gibi politika izlemeye çalıştı. Bu herhalde milletvekilliğinden kalma bir alışkanlığı olsa gerek. Muhalefette önergeye dair konuşacak olan meclis üyelerine söz hakkı vermeyen Özcan, konuşmaya çalışan üyelerin yüzüne de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi ‘sallama çay’ fırlattı.

ÖZCAN, KENDİ ÖNERGESİNİ OYLATMADI
Meclis toplantısının ilk dakikalarından itibaren sinirli tavırları ile dikkat çeken Özcan, birleşim boyunca gerginliğini sürdürdü. Ülke genelinde meydana gelen orman yangınlarının PKK ve teröristlerin çıkardığını ifade etti. Ardından yabancılar ile ilgili gündem maddesi görüşülmeye başlandı. Kendi önergesini oylatmayan Özcan, direk Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale etti. Özellikle Türkiye gibi bürokratik açıdan güçlü olan ülkelerde ‘topun taca atılması’ yani önergenin komisyona havale edilmesi demek önergenin unutulmasına ve oyalandırılması anlamına gelir. Kabına sığamayan Özcan, ulusal bir politikacı gibi gündemde kalmaya çalışıyor.

BOLU HALKINI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI!
Konuşmasında Nagehan Alçı, Emre Uslu gibi konunun dışındaki şahıslarla monolog yapan Özcan, karşısında bir muhatap bulamadı. Karşısında olan üyeleri de yok sayan Özcan, bu önergenin gerçekleşmesini isteyen ve istemeyen kişileri ile Bolu halkını hayal kırıklığına uğrattı. Günlerdir Türkiye’yi karıştıran Özcan, kararın mecliste tartışılmasına engel olduktan sonra, mecliste bulunan tüm üyelere ve izleyicilere hakaret edercesine birleşimi kapattı. Birleşimi kapatırken de mecliste bulunan üyelerin üzerine ‘sallama çay’ fırlattı.

CHP GRUBUNDA SIKINTI MI VAR?
Önergenin mecliste konuşulduktan sonra ret oyu çıkmasından korkan Özcan, kendisini eleştirenlere ‘tatlı su solcuları ve hain’ olarak niteledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu’nun kendisine yönelik eleştirilerini kabul etmeyen Özcan’ın sinirli tavırları dikkat çekti. Önergenin görüşülmesi konusunda kimseyi söz hakkı vermeyen Özcan, “CHP grubunda sıkıntı mı var?” sorusunu akıllara getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER