TANJU ÖZCAN:TBMM'DE BİR ÇAYCI 10 BİN LİRA MAAŞ ALIYOR!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Haziran ayı sonunda yayımladığı "tasarruf tedbirleri" genelgesinde ‘Cumhurbaşkanlığı ve TBMM hariç’ ibaresine tepki gösteren CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Türkiye’de en büyük israfın Cumhurbaşkanlığı ve TBMM’de yapıldığını, TBMM’de çalışan çaycının 10 bin lira maaş aldığını belirtti.

TANJU ÖZCAN:TBMM'DE BİR ÇAYCI 10 BİN LİRA MAAŞ ALIYOR!

Haber: Ahin ASLAN

30 Haziran'da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla “tasarruf tedbirleri” genelgesi yayımlanmıştı
. Genelgede kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin kararlar yer almıştı. Ancak alınan kararlarda parantez içinde ‘Cumhurbaşkanlığı ve TBMM hariç’ ibaresi yer aldı.


“KÜÇÜMSEMEK İÇİN SÖYLEMİYORUM”
Genelgede Cumhurbaşkanlığı ve TBMM’nin hariç olmasına tepki gösteren Tanju Özcan, “Zaten en büyük israf oralarda yapılıyor bilmiyor muyuz? TBMM’de bir çaycı 10 bin lira maaş alıyor. Küçümsemek için söylemiyorum” dedi.

“BU HAKKANİYETE SIĞAR MI?”
Bu hakkaniyete sığar mı diyen Özcan, “Sayın Cumhurbaşkanımız 30 Haziran tarihi itibariyle ‘tasarruf tedbirleri’ genelgesi yayımladı. Bütün kamu kuruluşlarına tasarruf edin diyor. Kamulaştırma yapamazsın, personel alamazsın elindeki personeli idareli kullan, araç kiralayamazsın, onu diyor, bunu diyor. Ben içeriğine önemli ölçüde katılıyorum. Yalnız çok enteresan bir şey diyor. Çok şaşıracaksınız. Bütün kamu kuruluşlarını bağlıyor, parantez içinde bir ibare var ‘Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı genel sekreteri hariç’ diyor. Bu hakkaniyete sığar mı? Böyle bir şey olur mu?” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK İSRAF ORALARDA YAPILIYOR,BİLMİYOR MUYUZ?”
Genelgede yer alan ibareyi bir örnekle anlatan Tanju Özcan şunları söyledi:

“Olay şuna benziyor: Bir esnaf düşünün, işleri kötüye gider. Ailesini toplar. ‘Bak hanım, pazar, market alışverişine dikkat et. 100 lira harcıyorsan 60 liraya düşür.’ Kızana der ki,  ‘kızım kıyafet falan alma, idare et bu sene.’ Oğluna der ki ‘sana harçlık veremeyeceğim, git bir yerde yarı zamanlı çalış harçlığını çıkar.’ Ondan sonra dönüp derki ‘ama ben hariç.’ ‘Ben gene gezerim, tozarım. Eski hayatımdan taviz vermem. Bu tasarruf genelgesi bütün aileyi bağlar, ben hariç.’ Bizde dava açtık, sonucunu da bekliyoruz. Açtığımız davada da tasarruf tedbirlerine karşıyız demedik. ‘Neden Cumhurbaşkanlığı ve TBMM hariç’ dedik. Zaten en büyük israf oralarda yapılıyor, bilmiyor muyuz? TBMM’de bir çaycı 10 bin lira maaş alıyor. Küçümsemek için söylemiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER