TMMOB İKK SEKRETERİ PERÇİN'DEN ÖZCAN'A TEPKİ:ORTA ÇAĞ KARANLIĞINDAN DAHA İLERİ DEĞİLDİR!

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın göçmenlere dair yapmış olduğu açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin, “Halkı kaosa sürüklemeye denk bu tip açıklamaları, bu ülkenin bilimden yana, aydınlıktan yana bizlerin kabul etmesi mümkün değildir” dedi.

TMMOB İKK SEKRETERİ PERÇİN'DEN ÖZCAN'A TEPKİ:ORTA ÇAĞ KARANLIĞINDAN DAHA İLERİ DEĞİLDİR!

Haber: Ahin ASLAN

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın kentte yaşayan mülteci ve göçmenlere yönelik ayrımcı uygulamalarına tepki gösterdi.Perçin açıklamasında, doğanın talan edilmesine ve ranta açılmasına itiraz edemeyenlerin sözde itiraz edip ranta boyun eğenlerin; ellerindeki güçle, kendi hakkı olmayanı başkasından sakınamayacağını belirtti.


“EN GERİCİ, EN İLKEL YÖNETİM ANLAYIŞLARINDA DAHİ KABÜLÜ MÜMKÜN DEĞİLDİR”
Yerel yönetim temsilcisinin şahsi göçmen karşıtlığını insani temel hakların gaspına sığdırma çabasıyla kamuoyu yaratma girişiminin kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Perçin, “Gerek başta seçim vaadi olarak gerekse nihai açıklama da karşımıza çıkan tabloda aleni bir göçmen karşıtlığının yerel yönetim temsilcisi aracılığıyla kamuoyuna duyurulması tüm politik değerler bir kenara vicdanen tüm toplumu yaralamıştır. Yerel yönetim temsilcisinin şahsi göçmen karşıtlığını insani temel hakların gaspına sığdırma çabasıyla kamuoyu yaratma girişimi kabul edilebilir değildir. İnsan hakları, demokrasi gibi temel değerleri dahi reddeden bu anlayışın bırakın insan vicdanında karşılık bulmasını; en gerici, en ilkel yönetim anlayışlarında dahi kabulü mümkün değildir” diye konuştu.

BOLU HALKI YEREL YÖNETİMİN GİRİŞİMİNİ UNUTMAYACAKTIR!
“Memleketin suyuna, doğasına sahip çıkamayanlar, sorumlularına itiraz edemeyenler, doğanın katline sözde itiraz edip ranta boyun eğenler; ellerindeki güçle, kendi hakkı olmayanı başkasından sakınamazlar” diyen Perçin, “Göçmen ve mülteci politikalarını, pazarlık esası dışında üretemeyen merkezi iktidarın daha da gerisine giden, halkı kaosa sürüklemeye denk bu tip açıklamaları, bu ülkenin bilimden yana, aydınlıktan yana bizlerin kabul etmesi mümkün değildir! Özellikle insanların yaşamı savunma ve savaştan kaçınma haklarının yok sayılması anlamına gelen bu açıklamaların, su gibi temel ihtiyaçlar üzerinden dillendirilmesi orta çağ karanlığından daha ileri değildir. Memleketin suyuna, doğasına sahip çıkamayanlar, sorumlularına itiraz edemeyenler, doğanın katline sözde itiraz edip ranta boyun eğenler; ellerindeki güçle, kendi hakkı olmayanı başkasından sakınamazlar! Bolu halkı ne yerel yönetimin girişimini, ne de bu girişimden beslenmeye çalışan sözde merkezi iktidar temsilcilerini unutmayacaktır” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların su ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapılmasını belediye meclisinde gündeme getireceğini söyledi. Tanju Özcan, son açıklamasının ardından birçok kişi Özcan hakkında suç duyurusunda bulundu. Özcan’ın ifadelerine yönelik yapılan suç duyurularına ilişkin dilekçelerin işleme konulmasının ardından Özcan hakkında, “görevi kötüye kullanma” ile “nefret ve ayrımcılık” suçlarından Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2021, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER