VALİ ÜMİT'TEN TANJU ÖZCAN AÇIKLAMASI:KARAR ALINIRSA GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNULUR

Bolu Valisi Ahmet Ümit,Tanju Özcan’ın mültecilere yönelik açıklamalarına yanıt verdi. Ümit, “Ayinesi işidir kişinin lafa bakılmaz.Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de milli birlik ve beraberlik içinde, Devletimizin koymuş olduğu kurallar çerçevesinde Bolulu Hemşehrilerimizde, ikamet izni olan veya geçici koruma altında bulunan tüm misafirlerimiz de huzur ve barış içerisinde birlikte yaşamaya devam edeceklerdir”dedi.

VALİ ÜMİT'TEN TANJU ÖZCAN AÇIKLAMASI:KARAR ALINIRSA GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNULUR

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın mülteciler ile ilgili yaptığı açıklamalara Bolu Valisi yanıt verdi. Ümit, mültecilerin faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağına yönelik açıklamalarına ilişkin, belediye tarafından eşitlik ilkesine aykırı herhangi bir somut karar alınırsa hukuki değerlendirmenin yapılarak gerekli girişimlerde bulunulacağını bildirdi.

BELEDİYE BAŞKANI DÜŞÜNCELERİNİ İFADE ETMEKTE SERBESTTİR
Açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğuna dikkat çeken Ümit, “Bolu Belediye Başkanı kendisini ve düşüncelerini ifade etmekte elbette serbesttir. Fakat bu tür sözler sarf edilirken kamu huzurunun, kamu düzeninin ve tarihi gerçeklerin göz önünde bulundurularak hareket edilmesini arzu ederiz. Nitekim sorumluluk sahibi insanlara da bu yakışır.Bu durum kamuoyunun da en doğal hakkı ve beklentisidir.”ifadelerine yer verdi.

SOMUT BİR KARAR BULUNMUYOR
Söz konusu mesajlarda bahsedilen şahıslar önce “insan” sonrasında bizim gönül coğrafyamızın insanlarıdırlar. Bu insanlarla yüce milletimizin, sosyal, kültürel, tarihsel kopmaz bağları bulunmaktadır. Örneğin; Geçici misafirler diye bahsedilen bu şahıslar; Çanakkale’de bizimle birlikte emperyalist devletlere karşı savaşan, şehit olan, gazi olan ve nihayetinde “Çanakkale geçilmez” yazdıran kahramanların çocuklarıdır veya torunlarıdır. Bolu’da yaşayan ve geçici koruma altında bulunan misafirlerle ilgili basın ve yayında, her ne kadar Belediye Başkanı tarafından söylenildiği ifade edilen başta “temel ihtiyaçlarla ilgili ücretlendirmelere yapılacak zamlar” olmak üzere çeşitli iddialar yer almakta ise de henüz Bolu Belediye Başkanlığı tarafından bu konuda alınmış somut bir karar bulunmamaktadır”dedi.

SOMUT KARAR ALINIRSA GEREKLİ HUKUKİ GİRİŞİMLERDE BULUNULUR
Eşitlik ilkesine aykırı herhangi bir somut karar alınır ise o zaman bu kararların hukuki değerlendirmesinin yapılacağını ifade eden Ümit, “Bolu Belediyesi tarafından basında yer aldığı şekilde eşitlik ilkesine aykırı herhangi bir somut karar alınır ise o zaman bu kararların hukuki değerlendirmesi yapılır ve gerekli girişimlerde de bulunulur. Kaldı ki basında yer alan ve kamuoyunu birkaç gündür meşgul eden iddialara karşılık Bolulu vatandaşlarımızın gerek gönül coğrafyamızdaki mazlum insanlara karşı, gerekse ilimizde bulunan komşuları olan ikamet izni bulunan veya geçici koruma altındaki misafirlere karşı son derece merhametli ve şefkatli olduklarını biz yakînen biliyoruz. Mesela, daha geçen yıl Bolulu hemşehrilerimizle birlikte üç gün içerisinde dokuz tane tır aracını birinci el, yani yepyeni yardım malzemeleri ile doldurarak Suriye’ye gönderdik” ifadelerini kullandı.

“AYİNESİ İŞİDİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ”
Bolu halkına devlet tarafından gerekli ödeneklerin tahsis edildiğini vurgulayan Ümit, “Diğer yandan geçici misafir diye tarif edilen bu kişilerin büyük çoğunluğu iş veya meslek sahibi olarak ilimizde hizmet sektöründe ya da sanayide çalışmaktadırlar. Ayrıca Bolulu Hemşehrilerimiz için devletimiz tarafından diğer illerle birlikte gerekli ödenekler tahsis edilmektedir. Bolulu vatandaşlarımız için tahsis edilen bu ödenekler sadece Bolulu vatandaşlarımız için kullanılmaktadır. Türk Milleti olarak tarihin her döneminde mazlumların yanında yer almış, onları himaye etmiş asil bir geçmişe sahibiz. Esas itibarıyla bu değerler tüm milletimizde ve Bolulu Hemşehrilerimizde de aynen varlığını sürdürmektedir. Ayinesi işidir kişinin lafa bakılmaz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de milli birlik ve beraberlik içinde, Devletimizin koymuş olduğu kurallar çerçevesinde Bolulu Hemşehrilerimizde, ikamet izni olan veya geçici koruma altında bulunan tüm misafirlerimizde huzur ve barış içerisinde birlikte yaşamaya devam edeceklerdir. Bundan hiç kimsenin şüphesi ve tereddütü olmasın”açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER